W dniu 16 marca 2023 r. połączone siły humanistyczno- prawnicze ( klasa 2a i 1 a) wyjechały na Dni Otwarte Wydziału Nauk Społecznych UG. Pracownicy naukowi wydziału przygotowali dla nas szereg atrakcji, prelekcji i warsztatów. Mieliśmy również okazję wysłuchać wykładu dr. Jacka Wojsława, adiunkta w Instytucie Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na temat „Od Hitlera i Stalina do Putina. Propagandowe schematy komunikowania”.
Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego 2021, Jacek Bruhn z klasy 2ag przeprowadził wywiad z Belą Komoszyńską - wokalistką zespołu "Sorry Boys".
Po raz piętnasty odbywaliśmy podróż do I Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie, gdzie 27 lutego 2023 r., w samo południe nasi uczniowie odbierali nagrodę za udział w XV Wojewódzkim Konkursie Interdyscyplinarnym „Szymborska w oczach młodych Pomorzan”.
7 lutego 2023 r. Mateusz Dziadowicz, uczeń klasy 2 prawniczej, został wyróżniony stypendium Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia edukacyjne.
Wielu jest obserwatorów życia, ale niewielu przygląda mu się z należytą uwagą. Niewielu też potrafi snuć na jego temat refleksje. Umiejętność ta jest trudniejsza, kiedy myśli chce się zamknąć w artystycznej formie. Nasi uczniowie to potrafią! Dowodem są nagrody zdobyte przez młodzież „Sobieskiego” w XV Wejherowskim Konkursie Literackim „Powiew Weny”.
Uczniowie 1 Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego kolejny raz udowodnili, że potrafią opowiadać o człowieku i otaczającym go świecie. Cztery uczennice: Małgorzata Domarus, Zuzanna Dębiec, Kinga Maksymiuk oraz Izabela Wawrzyniak zostały laureatkami tegorocznej „Lipy”.
W tym roku obchodzimy pięćdziesiątą rocznicę wydarzeń nazywanych Grudniem 70. To jedno z najtragiczniejszych zdarzeń w historii PRL. Warto pamiętać, że to właśnie Grudzień 1970 roku wpłynął na cały szereg przemian, nazywanych Sierpniem 80, a powstanie pomnika poległych wówczas robotników było jednym z 21 postulatów zgłoszonych przez gdański Międzyzakładowy Komitet Strajkowy.
Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły - Maja Sikorska z klasy 1g - zajęła I miejsce w konkursie organizowanym przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku:
50 lat po Grudniu 70 - czyli jak według Ciebie wyglądało życie w miastach, które objęły strajki robotnicze w grudniu 1970 roku
Dnia 28 września 2022 r. wraz z innymi uczniami klas I udaliśmy się do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na spektakl pt. „Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)” w reżyserii Rafała Ostrowskiego.
MŁODZIEŻ „SOBIESKIEGO” W PROJEKCIE
BETWEEN.EDUKACJA:KOSMOPOLIS 2020/21.
W dniu 14 czerwca 2022 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się finałowa gala VII edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego „Na literackim szlaku”. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 773 uczniów. Jest nam szczególnie miło, iż nasi uczniowie znaleźli się w gronie nagrodzonych uczestników.
Niedawno zakończył się XI Festiwal Literatury i Teatru BETWEEN. POMIĘDZY. W tym roku jego zwolennicy mogli obejrzeć online m.in. spektakle, filmy, reportaże. Nasze artystyczne dusze uległy urokowi obrazów i zdjęć zamieszczonych w Galerii oraz czytaniu prozy Stasiuka i wierszy przez aktorów Teatru BOTO.
W środę 1 czerwca 2022 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie miało miejsce spotkanie autorskie z Januszem Leonem Wiśniewskim – naukowcem, fizykiem, chemikiem, informatykiem i wykładowcą uniwersyteckim, który stał się pisarzem.
27 lutego uczniowie naszej szkoły brali udział w finałowym etapie konkursu "Matematyka bez granic". W całym kraju do konkursu przystąpiło 18 691 tysięcy uczniów z klas 8 szkół podstawowych i pierwszych klas szkół ponadpodstawowych.
Tak, wreszcie możemy znowu zacząć odbywać podróże do trójmiejskich teatrów! Skończyło się noszenie maseczek, teatry częściej otwierają swoje podwoje dla młodego widza, pogoda sprzyja wyjazdom i chęci zdobycia dodatkowej wiedzy o wybitnych dramaturgach. A nic tak nie rozwija umysłu, jak dobrze zaplanowana wycieczka w miejsca sprzyjające kontaktowi ze Sztuką.
14 lutego 2020 roku, około godziny 12:00 uczniowie klas I aG oraz I g wraz z opiekunkami - panią Lucyną Grzenkowicz i Natalią Kilińską - wybrały się do Dworku Sierakowskich w Sopocie, by zobaczyć premierę współczesnej wersji „Dumy i Uprzedzenia”.
W dniach 8-10 kwietnia 2022 r. odbył się finał XLVIII Olimpiady Historycznej. Uczeń klasy pierwszej o profilu prawniczym Mateusz Dziadowicz zdobył tytuł LAUREATA. Dzięki temu Mateusz już w pierwszej klasie zapewnił sobie zwolnienie z matury z historii z wynikiem 100%. Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych olimpiadach.
W środę 12 lutego grupa 20 chętnych uczniów klas pierwszych wzięła udział w warsztatach rozwijających umiejętność efektywnego uczenia się.
Mateusz Dziadowicz z klasy prawniczej zakwalifikował się do etapu centralnego Olimpiady Historycznej.
Dnia 13 lutego 2020 r, jak co roku obchodziliśmy Dzień Patrona. Z tej okazji, uczniowie klasy 1aG i 2a przygotowali szereg różnorodnych atrakcji, a szkolny zespół SOG zagrał dla Nas koncert.
Mateusz i Piotr Dziadowicze z klasy I a zostali laureatami II. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Politologii!
I póki kropla jest w Bałtyku,
polskim morzem będziesz Ty,
bo o Twe wody szmaragdowe
płynęła krew i nasze łzy. („Hymn do Bałtyku”)
Dnia 10 lutego 2020 roku w naszej szkole uroczyście świętowano setną rocznicę zaślubin Polski z morzem. Włączyliśmy się naszymi działaniami w cały szereg uroczystości odbywających się na Pomorzu.
Naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Historycznym, podzielonym na indywidualny test z wiedzy i etap drużynowy z wykorzystaniem środków audiowizualnych,
reprezentowały uczennice klasy 3g; Oliwia Bisewska oraz Zuzanna Wójtowicz.
Po długich przygotowaniach pod okiem p. Marcina Graczyka i zaciętej walce zajęły pierwsze miejsce, którym jako szkoła możemy szczycić się po raz siódmy. GRATULUJEMY!!!
Dnia 6 lutego 2020 roku klasa humanistyczna 2A wraz z opiekunami (p. Ewą Miziarską i p. Beatą Lenz) udała się na lekcję muzealną w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
26 listopada 2021r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie odbyło się spotkanie autorskie z Cezarym Łazarewiczem - dziennikarzem prasowym, reporterem i publicystą. Autorem wielu znakomitych książek, cieszących się uznaniem wśród czytelników jak i krytyków. Laureat Nagrody Literackiej Nike za książkę „Żeby nie było śladów”.
To było wspaniałe przeżycie! W czwartek (12.12.2019r) w Wejherowskim Centrum Kultury odbyły się warsztaty teatralne, w których uczestniczyła klasa humanistów z kl. Ia G. Zajęcia prowadzone pod okiem założyciela Teatru Brama, a jednocześnie reżysera spektakli - Daniela Jacewicza- miały nie tylko wzbogacić naszą wiedzę o współczesnym teatrze, ale i wyposażyć nas w konkretne umiejętności.
Poeci nie zjawiają się przypadkiem
Z niebieskich do nas przybywają stron
Na zawsze niezgłębioną jest zagadką
Dlaczego z nami los swój dzielić chcą.
Czy jeszcze coś nas, Polaków, śmieszy? Co nas w ogóle śmieszy? Co na temat śmiechu można znaleźć w tekstach kultury? Na te pytania odpowiadali uczestnicy XIV Konferencji Literackiej, która odbyła się 11 grudnia 2019 r. w auli LO „Sobieskiego”. Jej motywem przewodnim było hasło tegorocznego XIV OPMFT „Luterek” czyli „Śmiech na bis”. Fakt powielonego hasła nie dziwi, gdyż konferencja jest swoistym podsumowaniem naszego przeglądu teatralnego.
I etap Międzyregionalnego Patriotycznego Projektu Edukacyjnego „Bez Przedawnienia – Prawda i Pamięć o Piaśnicy i Obławie Augustowskiej”.
W konkursie brało udział osiem drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w dwóch etapach – pierwszy to rozwiązanie testu z wiedzy zawierającego pytania otwarte i zamknięte, drugi przeprowadzony został drużynowo z wykorzystaniem środków audiowizualnych.
„Jedyną rzeczą, która może uratować świat jest odzyskanie świadomości o świecie. To właśnie czyni poezja”. (Allen Ginsberg)
Wejherowski Konkurs Literacki „Powiew Weny” został rozstrzygnięty. 15 listopada 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej miała miejsce uroczystość wręczenia nagród. Od wielu lat wśród uczestników tego konkursu jest silna grupa uczniów I Liceum Króla Jana III Sobieskiego. Prace zarówno w kategorii poezja, jak i proza miały odwoływać się do słów Lwa Tołstoja „Czas to szansa dla wolności”. Oceniało je szacowne jury, któremu przewodniczył współczesny prozaik Daniel Odija. W nagrodzonych pracach komisja dostrzegła wrażliwość i talent ich autorów oraz niebanalną umiejętność kreowania rzeczywistości literackiej.
Dnia 28 października 2021 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie odbył się wieczorek "poezji własnej". Celem spotkania była popularyzacja twórczości literackiej młodzieży oraz zaprezentowanie szerszemu gronu ich poezji.
Niedawno pisaliśmy o literackich sukcesach naszych uczniów. Dziś informujemy o tym, co wydarzyło się dnia 18 X 2019 r. w Bielsku – Białej.
Otóż odbył się tam Finał XXXVII Wojewódzkiego i XXIII Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA, w którym laureatkami były dwie nasze uczennice: Oliwia Lejman z klasy IIb (cykl opowiadań pt.,, Miłość") oraz Bogumiła Merc z klasy III G (opowiadanie ,,Czekam").
Z wielką przyjemnością informujemy, że Maja Sikorska, uczennica klasy 2g naszego liceum, została zwyciężczynią ogólnopolskiego konkursu literackiego “Tadeusz Różewicz Inspiruje”.Celem konkursu było przede wszystkim uhonorowanie Tadeusza Różewicza i przypomnienie młodzieży, że mimo upływu czasu jego twórczość pozostaje uniwersalna i może stanowić źródło inspiracji.
Poniedziałek 13 maja. Dzień jak każdy, a jednak inny dla niektórych! Dzięki wspólnej inicjatywie Edyty Łysakowskiej-Sobiczewskiej oraz dr Olgi Aleksandrowskiej, uczniowie kl. Ia oraz nasi „rodzimi aktorzy” mogli wziąć udział w uroczystym otwarciu X Festiwalu Literacko-Teatralnego „between. pomiędzy”.
21 października 2021 r. W PZS nr 3 im. Ks. E Roszczynialskiego w Wejherowie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Literackiego z okazji 70-lecia działalności Zawodowej Straży Pożarnej w Wejherowie. Nasze uczennice z klasy I a zostały laureatkami konkursu, a praca Aleksandry Schulz została odczytana zebranym.
W tegorocznych (2019 r.) eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kat. poezja śpiewana uczennica II A Anna Ebertowska wraz z zespołem SOG (I.Styba-Holajn, J.Missima, M.Mazurkiewicz) zajęła III miejsce, natomiast nasza absolwentka Maja Stefaniszyn II miejsce w tej samej kategorii.
Z okazji Dnia Języka Ojczystego 2021, uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładu O języku literatury i czasów współczesnych prowadzonego przez prof. dr hab. Ewę Nawrocką.
W dniu 20 marca 32 uczniów (10 osób z klasy 2b oraz 22 uczniów klasy 2f) między godziną 8-15 pod opieką p. Olgi Aleksandrowskiej oraz p. Agnieszki Knurek uczestniczyło w Dniu Otwartym Wydziału Filologicznego oraz w grze uniwersyteckiej zorganizowanej przez Instytut Anglistyki i Amerykanistyki.