Stanisław Wojciechowski laureatem XXI Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. Ks. Janusza St. Pasierba
Dnia 4 czerwca 2023 r. w Pelplinie odbył się finał XXI Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. Ks. Janusza St. Pasierba; kapłana, historyka sztuki, eseisty i poety. W związku z tym, że zostałem zaliczony w poczet laureatów, udałem się na południe powiatu tczewskiego, do Pelplina.
21 października 2021 r. W PZS nr 3 im. Ks. E Roszczynialskiego w Wejherowie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Literackiego z okazji 70-lecia działalności Zawodowej Straży Pożarnej w Wejherowie. Nasze uczennice z klasy I a zostały laureatkami konkursu, a praca Aleksandry Schulz została odczytana zebranym.
„Nareszcie!”- krzyknie niejeden uczestnik konkursu zainteresowany opiniami jurorów. Tak, czas oczekiwania na werdykt trochę się przedłużył, za co serdecznie przepraszamy. Czasami nie wszystko układa się po myśli organizatorów i dzieje się tak bez ich woli. Nadszedł jednak moment spotkania, rozdania nagród i zakulisowych rozmów z jurorami. Na miejsce spotkania przybyli wszyscy ci, którzy mogli to uczynić, inni łączyli się z nami duchowo.
Z okazji Dnia Języka Ojczystego 2021, uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładu O języku literatury i czasów współczesnych prowadzonego przez prof. dr hab. Ewę Nawrocką.
W środę 24 maja 2023 r. klasa pierwsza, o profilu humanistycznym udała się na wystawę pt. ,,Widziane” do Wejherowskiego Centrum Kultury. W ramach ekspozycji podziwiać mogliśmy tak wybitnych twórców jak: Salvador Dali, Rafał Olbiński czy Zdzisław Beksiński. Nie zabrakło również wspaniałych, lokalnych artystów, jak: Katarzyna Żukowska, Piotr Karski czy Karol Formela, których dzieła wystawiane były w galerii Filharmonii Kaszubskiej na przestrzeni lat.
Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego 2021, Jacek Bruhn z klasy 2ag przeprowadził wywiad z Belą Komoszyńską - wokalistką zespołu "Sorry Boys".
Jak co roku w naszej szkole dniu 24 marca 2023 r. odbył się Pomorski Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym – edycja powiatowa.
Uczestniczyli w nim uczniowie z pięciu szkół ponadpodstawowych w powiecie. Konkurs składał się z etapu pisemnego, w którym młodzież rozwiązywała test.
W okresie od grudnia 2022 r. do marca 2023 r. uczniowie klasy 2a (grupa prawnicza) i 3a wzięli udział w zajęciach z zakresu edukacji prawnej realizowane w ramach programu Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku „ Adwokat przydaje się w życiu.” Prelegentem na tych spotkaniach był mecenas Marcin Puszyński.
Wielu jest obserwatorów życia, ale niewielu przygląda mu się z należytą uwagą. Niewielu też potrafi snuć na jego temat refleksje. Umiejętność ta jest trudniejsza, kiedy myśli chce się zamknąć w artystycznej formie. Nasi uczniowie to potrafią! Dowodem są nagrody zdobyte przez młodzież „Sobieskiego” w XV Wejherowskim Konkursie Literackim „Powiew Weny”.
W dniu 16 marca 2023 r. połączone siły humanistyczno- prawnicze ( klasa 2a i 1 a) wyjechały na Dni Otwarte Wydziału Nauk Społecznych UG. Pracownicy naukowi wydziału przygotowali dla nas szereg atrakcji, prelekcji i warsztatów. Mieliśmy również okazję wysłuchać wykładu dr. Jacka Wojsława, adiunkta w Instytucie Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na temat „Od Hitlera i Stalina do Putina. Propagandowe schematy komunikowania”.
W tym roku obchodzimy pięćdziesiątą rocznicę wydarzeń nazywanych Grudniem 70. To jedno z najtragiczniejszych zdarzeń w historii PRL. Warto pamiętać, że to właśnie Grudzień 1970 roku wpłynął na cały szereg przemian, nazywanych Sierpniem 80, a powstanie pomnika poległych wówczas robotników było jednym z 21 postulatów zgłoszonych przez gdański Międzyzakładowy Komitet Strajkowy.
Po raz piętnasty odbywaliśmy podróż do I Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie, gdzie 27 lutego 2023 r., w samo południe nasi uczniowie odbierali nagrodę za udział w XV Wojewódzkim Konkursie Interdyscyplinarnym „Szymborska w oczach młodych Pomorzan”.
Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły - Maja Sikorska z klasy 1g - zajęła I miejsce w konkursie organizowanym przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku:
50 lat po Grudniu 70 - czyli jak według Ciebie wyglądało życie w miastach, które objęły strajki robotnicze w grudniu 1970 roku
7 lutego 2023 r. Mateusz Dziadowicz, uczeń klasy 2 prawniczej, został wyróżniony stypendium Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia edukacyjne.
MŁODZIEŻ „SOBIESKIEGO” W PROJEKCIE
BETWEEN.EDUKACJA:KOSMOPOLIS 2020/21.
Uczniowie 1 Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego kolejny raz udowodnili, że potrafią opowiadać o człowieku i otaczającym go świecie. Cztery uczennice: Małgorzata Domarus, Zuzanna Dębiec, Kinga Maksymiuk oraz Izabela Wawrzyniak zostały laureatkami tegorocznej „Lipy”.
Niedawno zakończył się XI Festiwal Literatury i Teatru BETWEEN. POMIĘDZY. W tym roku jego zwolennicy mogli obejrzeć online m.in. spektakle, filmy, reportaże. Nasze artystyczne dusze uległy urokowi obrazów i zdjęć zamieszczonych w Galerii oraz czytaniu prozy Stasiuka i wierszy przez aktorów Teatru BOTO.
27 lutego uczniowie naszej szkoły brali udział w finałowym etapie konkursu "Matematyka bez granic". W całym kraju do konkursu przystąpiło 18 691 tysięcy uczniów z klas 8 szkół podstawowych i pierwszych klas szkół ponadpodstawowych.
Dnia 28 września 2022 r. wraz z innymi uczniami klas I udaliśmy się do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na spektakl pt. „Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)” w reżyserii Rafała Ostrowskiego.
14 lutego 2020 roku, około godziny 12:00 uczniowie klas I aG oraz I g wraz z opiekunkami - panią Lucyną Grzenkowicz i Natalią Kilińską - wybrały się do Dworku Sierakowskich w Sopocie, by zobaczyć premierę współczesnej wersji „Dumy i Uprzedzenia”.
W dniu 14 czerwca 2022 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się finałowa gala VII edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego „Na literackim szlaku”. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 773 uczniów. Jest nam szczególnie miło, iż nasi uczniowie znaleźli się w gronie nagrodzonych uczestników.
W środę 12 lutego grupa 20 chętnych uczniów klas pierwszych wzięła udział w warsztatach rozwijających umiejętność efektywnego uczenia się.
W środę 1 czerwca 2022 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie miało miejsce spotkanie autorskie z Januszem Leonem Wiśniewskim – naukowcem, fizykiem, chemikiem, informatykiem i wykładowcą uniwersyteckim, który stał się pisarzem.
Dnia 13 lutego 2020 r, jak co roku obchodziliśmy Dzień Patrona. Z tej okazji, uczniowie klasy 1aG i 2a przygotowali szereg różnorodnych atrakcji, a szkolny zespół SOG zagrał dla Nas koncert.
Tak, wreszcie możemy znowu zacząć odbywać podróże do trójmiejskich teatrów! Skończyło się noszenie maseczek, teatry częściej otwierają swoje podwoje dla młodego widza, pogoda sprzyja wyjazdom i chęci zdobycia dodatkowej wiedzy o wybitnych dramaturgach. A nic tak nie rozwija umysłu, jak dobrze zaplanowana wycieczka w miejsca sprzyjające kontaktowi ze Sztuką.
I póki kropla jest w Bałtyku,
polskim morzem będziesz Ty,
bo o Twe wody szmaragdowe
płynęła krew i nasze łzy. („Hymn do Bałtyku”)
Dnia 10 lutego 2020 roku w naszej szkole uroczyście świętowano setną rocznicę zaślubin Polski z morzem. Włączyliśmy się naszymi działaniami w cały szereg uroczystości odbywających się na Pomorzu.
W dniach 8-10 kwietnia 2022 r. odbył się finał XLVIII Olimpiady Historycznej. Uczeń klasy pierwszej o profilu prawniczym Mateusz Dziadowicz zdobył tytuł LAUREATA. Dzięki temu Mateusz już w pierwszej klasie zapewnił sobie zwolnienie z matury z historii z wynikiem 100%. Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych olimpiadach.
Dnia 6 lutego 2020 roku klasa humanistyczna 2A wraz z opiekunami (p. Ewą Miziarską i p. Beatą Lenz) udała się na lekcję muzealną w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Mateusz Dziadowicz z klasy prawniczej zakwalifikował się do etapu centralnego Olimpiady Historycznej.
To było wspaniałe przeżycie! W czwartek (12.12.2019r) w Wejherowskim Centrum Kultury odbyły się warsztaty teatralne, w których uczestniczyła klasa humanistów z kl. Ia G. Zajęcia prowadzone pod okiem założyciela Teatru Brama, a jednocześnie reżysera spektakli - Daniela Jacewicza- miały nie tylko wzbogacić naszą wiedzę o współczesnym teatrze, ale i wyposażyć nas w konkretne umiejętności.
Mateusz i Piotr Dziadowicze z klasy I a zostali laureatami II. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Politologii!
Czy jeszcze coś nas, Polaków, śmieszy? Co nas w ogóle śmieszy? Co na temat śmiechu można znaleźć w tekstach kultury? Na te pytania odpowiadali uczestnicy XIV Konferencji Literackiej, która odbyła się 11 grudnia 2019 r. w auli LO „Sobieskiego”. Jej motywem przewodnim było hasło tegorocznego XIV OPMFT „Luterek” czyli „Śmiech na bis”. Fakt powielonego hasła nie dziwi, gdyż konferencja jest swoistym podsumowaniem naszego przeglądu teatralnego.
Naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Historycznym, podzielonym na indywidualny test z wiedzy i etap drużynowy z wykorzystaniem środków audiowizualnych,
reprezentowały uczennice klasy 3g; Oliwia Bisewska oraz Zuzanna Wójtowicz.
Po długich przygotowaniach pod okiem p. Marcina Graczyka i zaciętej walce zajęły pierwsze miejsce, którym jako szkoła możemy szczycić się po raz siódmy. GRATULUJEMY!!!
W konkursie brało udział osiem drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w dwóch etapach – pierwszy to rozwiązanie testu z wiedzy zawierającego pytania otwarte i zamknięte, drugi przeprowadzony został drużynowo z wykorzystaniem środków audiowizualnych.
26 listopada 2021r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie odbyło się spotkanie autorskie z Cezarym Łazarewiczem - dziennikarzem prasowym, reporterem i publicystą. Autorem wielu znakomitych książek, cieszących się uznaniem wśród czytelników jak i krytyków. Laureat Nagrody Literackiej Nike za książkę „Żeby nie było śladów”.
Wejherowski Konkurs Literacki „Powiew Weny” został rozstrzygnięty. 15 listopada 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej miała miejsce uroczystość wręczenia nagród. Od wielu lat wśród uczestników tego konkursu jest silna grupa uczniów I Liceum Króla Jana III Sobieskiego. Prace zarówno w kategorii poezja, jak i proza miały odwoływać się do słów Lwa Tołstoja „Czas to szansa dla wolności”. Oceniało je szacowne jury, któremu przewodniczył współczesny prozaik Daniel Odija. W nagrodzonych pracach komisja dostrzegła wrażliwość i talent ich autorów oraz niebanalną umiejętność kreowania rzeczywistości literackiej.
Poeci nie zjawiają się przypadkiem
Z niebieskich do nas przybywają stron
Na zawsze niezgłębioną jest zagadką
Dlaczego z nami los swój dzielić chcą.
Niedawno pisaliśmy o literackich sukcesach naszych uczniów. Dziś informujemy o tym, co wydarzyło się dnia 18 X 2019 r. w Bielsku – Białej.
Otóż odbył się tam Finał XXXVII Wojewódzkiego i XXIII Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA, w którym laureatkami były dwie nasze uczennice: Oliwia Lejman z klasy IIb (cykl opowiadań pt.,, Miłość") oraz Bogumiła Merc z klasy III G (opowiadanie ,,Czekam").
I etap Międzyregionalnego Patriotycznego Projektu Edukacyjnego „Bez Przedawnienia – Prawda i Pamięć o Piaśnicy i Obławie Augustowskiej”.
Poniedziałek 13 maja. Dzień jak każdy, a jednak inny dla niektórych! Dzięki wspólnej inicjatywie Edyty Łysakowskiej-Sobiczewskiej oraz dr Olgi Aleksandrowskiej, uczniowie kl. Ia oraz nasi „rodzimi aktorzy” mogli wziąć udział w uroczystym otwarciu X Festiwalu Literacko-Teatralnego „between. pomiędzy”.
„Jedyną rzeczą, która może uratować świat jest odzyskanie świadomości o świecie. To właśnie czyni poezja”. (Allen Ginsberg)
W tegorocznych (2019 r.) eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kat. poezja śpiewana uczennica II A Anna Ebertowska wraz z zespołem SOG (I.Styba-Holajn, J.Missima, M.Mazurkiewicz) zajęła III miejsce, natomiast nasza absolwentka Maja Stefaniszyn II miejsce w tej samej kategorii.
Dnia 28 października 2021 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie odbył się wieczorek "poezji własnej". Celem spotkania była popularyzacja twórczości literackiej młodzieży oraz zaprezentowanie szerszemu gronu ich poezji.
W dniu 20 marca 32 uczniów (10 osób z klasy 2b oraz 22 uczniów klasy 2f) między godziną 8-15 pod opieką p. Olgi Aleksandrowskiej oraz p. Agnieszki Knurek uczestniczyło w Dniu Otwartym Wydziału Filologicznego oraz w grze uniwersyteckiej zorganizowanej przez Instytut Anglistyki i Amerykanistyki.
Z wielką przyjemnością informujemy, że Maja Sikorska, uczennica klasy 2g naszego liceum, została zwyciężczynią ogólnopolskiego konkursu literackiego “Tadeusz Różewicz Inspiruje”.Celem konkursu było przede wszystkim uhonorowanie Tadeusza Różewicza i przypomnienie młodzieży, że mimo upływu czasu jego twórczość pozostaje uniwersalna i może stanowić źródło inspiracji.