W dniach 11-13 marca 2022 r. odbyły się warsztaty przygotowawcze ,,Zawody przed zawodami”. Warsztaty to wydarzenie cyklicznie organizowane w marcu, wrześniu i grudniu każdego roku przez Grupę Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK z Wejherowa. Tegoroczne warsztaty szkoleniowe odbyły w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 Redzie. Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa uczniów klas pierwszych i drugich o profilach medycznych.

DSC 0476

Podczas trzydniowych zmagań uczestnicy zdobywali szlify w zakresie pierwszej pomocy. Młodzież zapoznała się z nowymi technikami udzielenia pierwszej pomocy oraz doskonaliła stare umiejętności. Prelekcje prowadzone przez instruktorów pierwszej pomocy obejmowały tematykę międzynarodowego prawa humanitarnego, oraz systemu powszechnego alarmowania i ostrzegania ludności.  Liczne zabawy integracyjne i manewry nocne uatrakcyjniły naukę. 

Istotnym elementem warsztatów były zawody pierwszej pomocy podczas których uczestnicy z całego województwa pomorskiego rywalizowali w konkurencjach udzielania pomocy w najczęstszych zdarzeniach w życiu tj. wypadkach masowych, uczestniczyli w wypadku komunikacyjnym. Młodzież musiała wykazać się umiejętnościami ratownika, kapitana, czy sędziego .

Bardzo dobrze zaprezentowały się drużyny z naszej szkoły. Drużyna Skolnego Koła PCK w składzie: Sandra Brychcy, Amelia Stencel z 2b oraz Alicja Adamowicz 2d zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce. Natomiast dużą niesodziankę w rywalizacji drużynowej sprawiły dziewczęta z klas pierwszych: Agata Ciesielska, Marcelina Kruszyńska, Dominika Gac, Roksana Wyszecka 1c oraz Izabela Wawrzyniak 1a  zajmując trzecie miejsce na osiem zespołów. Gratulujemy!!!

Poniżej fotorelacja i refleksje uczestniczek warsztatów:

"Warsztaty pierwszej pomocy PCK były wyjątkowo wartościowym doświadczeniem. Wiele nauczyłam się dzieki zajęciom teoretycznym, jak i praktycznym. Te drugie były niezwykle pomysłowe i wiele można było wynieść z nich bardzo przydatnej wiedzy. Dodatkowo poznałam dużo ciekawych osób i miło spędziłam weekend z przyjaciółmi."

Marcelina Kruszyńska 1c

"W miniony weekend (11-13.03.2022) w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Redzie, miałam okazję poprowadzić warsztaty dla młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża. Uczestnicy mogli się sprawdzi w roli ratownika, a także pozoranta, aby każda scenka wychodziła w miarę możliwości naturalnie.  Wstępując do Spolczenych Instruktorów Młodzieżowych Polskiego Czerwonego Krzyża w Wejherowie, pierwszy raz miałam możliwość uczestniczenia w zawodach jako sędzia i oceniania umiejętności ratowniczych. Każdy uczestnik warsztatów dał z siebie wszystko i mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności oraz poszerzyć wiedzę w zakresie pierwszej pomocy, a także wcielić się w rolę  kapitana i zapoznać się z poszczególnymi cechami charakteru, które musi posiadać. Bardzo fajnie mogliśmy spędzić weekend i nauczyć się nowych rzeczy.

Przede wszystkim nauczyłam się pracy w grupie,  tolerancji i akceptacji innych osób, prowadzenia zajęć, oceniania, również odświeżyłam pamięć w postępowaniu w nagłych przypadkach i udzielaniu pierwszej pomocy".  Bardzo serdecznie zapraszam do uczestnictwa w zajęciach pierwszej pomocy!!"

Sandra Brychcy 2b Szkolne Koło PCK

"Warsztaty pierwszej pomocy PCK bardzo dużo mnie nauczyły. Dowiedziałam się jak udzielić pomocy w wielu sytuacjach. Napewno pojadę kolejny raz aby dowiedzieć się więcej.

Amelia Lejkowska 2c