24 marca 2022 r. uczniowie klasy 2c pod opieką Pań: Ewy Miziarskiej i Moniki Antoniuk wybrali się na organizowane przez Uniwersytet Gdański na Wydziale Biologii zajęcia - “Zielona Fabryka” prowadzone przez mgr Kamilę Błażejewską .

MicrosoftTeams image 3

W ich trakcie, pod opieką doświadczonej specjalistki zapoznali się z teoretyczną i praktyczną stroną fotosyntezy. Dowiedzieli się m.in. jak samodzielnie sprawdzić wpływ środowiska na wydajność tego procesu oraz nauczyli się posługiwać specjalistyczną aparaturą laboratoryjną wraz z wykonywaniem potrzebnych im odczynników.
W ciągu trzech godzin wykonali parę prób, w trakcie których poddali próbie liście spichrzowe cebuli, w poszukiwaniu cukrów redukujących, liście szpinaku, by zapoznać się z działaniem rośliny w ciągu dnia i nocy oraz glony, dzięki którym sprawdzili intensywność fotosyntezy w zależności od naświetlenia.

Kacper Niedbała 2c