Uczniowie 1 Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego kolejny raz udowodnili, że potrafią opowiadać o człowieku i otaczającym go świecie. Cztery uczennice: Małgorzata Domarus, Zuzanna Dębiec, Kinga Maksymiuk oraz Izabela Wawrzyniak zostały laureatkami tegorocznej „Lipy”. 

MicrosoftTeams image 2023 01 11T121137.683

Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie z całej Polski: Bydgoszczy, Warszawy, Szczecina i wielu innych miast. Przewodniczącym jury od wielu lat jest Tomasz Jastrun, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że najważniejszym celem konkursu jest odnaleźć talenty i szlifować je jak diamenty.

Galę uświetnił swoim występem Czesław Mozil, który zauroczył wszystkich zaproszonych gości. Panel dyskusyjny prowadzili Aneta Ryncarz i Artur Pałyga, dawni Lipowicze, dziś odnoszący sukcesy literackie i muzyczne. Niezwykle interesujące okazały się warsztaty z jurorami, zwłaszcza ten na temat wyboru tytułu utworu literackiego. Cennym okazała się też wyprawa do miasta i smakowanie specjałów kultury regionalnej Bielska - Białej.

Opowiadania naszych uczennic zaskakują dojrzałością pisarską, konsekwencją prowadzenia narracji, elementem zadziwienia odbiorcy czy konstrukcją bohaterów. Zarówno świat przedstawiony, jak i język oraz kompozycja  są dowodem na świadome wybory, dojrzałość i talent ich autorek. By udowodnić tę tezę, poniżej drukujemy fragmenty opowiadań Małgorzaty, Zuzanny, Kingi i Izabeli.     

Barbara Malawska