Oliwia Berlak, uczennica klasy 3 o profilu biologiczno-chemicznym, przygotowując się do udziału w etapie okręgowym XXX Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowia PCK poszerzała wiedzę na temat wpływu diety na organizm człowieka, szczególnie skupiając się na aspekcie wpływu diety na wygląd skóry, jednocześnie realizując akcję prozdrowotną z tej tematyki.

MicrosoftTeams image 169

Poprzez realizację akcji o takiej tematyce Oliwia chciała zwrócić uwagę uczniów naszej szkoły na bardzo ważne zagadnienia. Jej celem była edukacja w temacie profilaktyki zdrowego odżywiania. Zwróciła również uwagę na to, iż wygląd skóry jest odzwierciedleniem stanu zdrowia całego organizmu.
Swoją akcję Oliwia realizowała pod opieką nauczycielki edukacji dla bezpieczeństwa - p. Moniki Wawrzyniak oraz nauczycieli wspierających projekt: p. Moniki Antoniuk, Hanny, Kalota, Anety, Kłosińska, Tadeusza Lecha oraz ks. Wojciecha Konkola.
Uczennicy pomagały również koleżanki ze Szkolnego Koła PCK oraz Samorządu Szkolnego: Sandra Brychcy i Amelia Stencel z b. Dokumentacją fotograficzną wydarzenia zajął się Dawid Górecki z 3 h.
Akcja została przeprowadzona 12 maja 2023 r. w I LO im. Króla Jana III Sobieskiego wśród uczniów klas 1-3 (około 600 uczniów). W tym dniu na korytarzach szkolnych zostały rozmieszczone kody QR przenoszące uczniów w wirtualny świat stron, aplikacji, platform internetowych poruszających tematykę diety na cerę, tak by każdy uczeń także samodzielnie mógł pogłębiać wiedzę o tej tematyce.
W ramach działań dla klas pierwszych zaplanowano konkurs na plakat promujący tematykę: Jakie jedzenie lubi Twoja skóra? Pod opieką nauczycieli wspierających akcję młodzież wykonywała kreatywne prace. Efekty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Powstało ponad trzydzieści plakatów poruszających treści zdrowego odżywiania, prawidłowo zbilansowanej diety, czy aktywności fizycznej, mające wpływ na kondycję skóry, co ma odzwierciedlenie na stan zdrowia całego organizmu. Wśród wszystkich prac jury wyłoniło i nagrodziło trzy najlepsze (dokumentacja fotograficzna).
W dalszej kolejności Oliwia przeprowadziła prelekcję wśród młodzieży na temat istotnego wpływu diety na stan skóry. W tym celu przygotowała bardzo ciekawą prezentację multimedialną. Omówiła między zagadnienia związane z innymi podstawowymi składnikami odżywczymi: węglowodany, tłuszcze, białko, witaminy, minerały oraz woda. Poruszała także problemy związane z rodzajami i typami skóry oraz składnikami odżywczymi mającymi wpływ na zdrowy wygląd skóry. W drugiej części zajęć odbyła się praca w grupach, podczas której uczestnicy mieli za zadanie sporządzić plan dowolnego posiłku dla osoby z wybranym rodzajem cery (efekty pracy dołączone do dokumentacji).
Jednocześnie w szkolnej świetlicy uczennice z Samorządu Szkolnego i Szkolnego Koła PCK prowadziły wśród społeczności Sobieskiego quiz wiedzy.
Akcja prozdrowotna cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, co potwierdzają wyniki ankiety ewaluacyjnej: https://forms.gle/DxAUpKuf853ft9dV8 , a także rozmowy z uczniami.
Wszystkie pomoce wykorzystane przy realizacji akcji: plakaty, slajdy na ekrany, quiz wiedzy oraz prezentacja multimedialna zostały przygotowane przez Oliwię.
Informacje o przeprowadzonej akcji zostały zamieszczone na stronie internetowej szkoły oraz na funpage FB szkoły.