Dnia 18 maja 2023 r. uczniowie klas 1a oraz 2a, dzięki zaproszeniu pana posła Marcina Rutki, miały możliwość zwiedzania siedziby Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

MicrosoftTeams image 182

Po instytucji oprowadzeni zostaliśmy przez panią przewodnik, która przybliżyła nam historię owego miejsca, jego strukturę, rozmieszczenie i zastosowanie budynków znajdujących się na terenie kompleksu. Przekazała nam również wiele innych informacji związanych z polskim parlamentaryzmem. Chętnie udzielała także odpowiedzi na zadawane przez nas pytania, przy czym również sprawdziła naszą wiedzę WOS-u, która jak się okazała była rozległa.
W czasie zwiedzania najbardziej ekscytującym pomieszczeniem okazała się galeria sali poselskiej, w której mogliśmy przysiąść i ujrzeć z bliska miejsce obrad sejmu. Po wnikliwym obejrzeniu przeznaczonych do zwiedzania sal udaliśmy się na obiad do restauracji poselskiej.
Korzystając z wizyty w Warszawie, udaliśmy się do muzeum Polin, gdzie z audio przewodnikiem zwiedziliśmy wystawę
poświęconą historii Żydów polskich, począwszy od średniowiecza, po współczesność. Szczególne wrażenie wywołała w nas część, w której prezentowano tragedię związaną z drugą wojną światową. Oprócz stałych elementów ekspozycji obejrzeć mogliśmy również wystawę tymczasową o powstaniu w getcie warszawskim „Wokół nas morze ognia”, która uwzględniała perspektywę cywila. Pokazano na niej odnalezione zdjęcia dokumentujące tragedię getta warszawskiego oraz odkryte w ruinach zapiski, kartki z pamiętnika- jedyne co pozostało po ofiarach bestialskiego mordu.
Wycieczka wywołała w nas ogrom emocji, w tym oczywiście zachwyt i ekscytację. Za możliwość wyjazdu dziękujemy również paniom prof., Ewie Brzoskowskiej i p. Beacie Płotce.

Tatiana Kroll