Dnia 4 czerwca 2013 r. w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Wejherowie odbyło się spotkanie z pisarzem i absolwentem naszej szkoły Maciejem Kurpiewskim, na którym przedstawił nam prezentację pt. "Historia Wejherowa na fotografii".

03 10

Pisarz przedstawił nam układ przestrzenny oraz zmiany urbanistyczne Wejherowa między XVII a XXI w. Ukazał nam mapy, na których mogliśmy ujrzeć zarys miasta, a także zmiany układu ulic, zabudowy w porównaniu z dzisiejszymi. Jak się okazało niektóre budynki stoją aż do teraz. Na prezentacji mogliśmy zobaczyć także ryciny z XVII w. Pan Maciej pokazywał nam także jak rozbudowywał się Kościół Świętej Trójcy. Dowiedzieliśmy się, że palenie czarownic na stosie, które odbywało się na obrzeżach miasta, nie mogło dziać się w centrum, gdyż mogło by to doprowadzić do pożaru budynków, ponieważ były łatwopalne (budowane z drewna lub cegły). Ostatnia czarownica została spalona w Wejherowie w 1680 r. i nazywała się Katarzyna Dmowska. Dowiedzieliśmy się także, iż synagoga nie znajdowała się przy ul. Puckiej, gdyż pan Kurpiewski zdobył z archiwum mapę która wskazywała, że znajdowała się ona przy ul. Północnej. Na następnych fotografiach porównywaliśmy wnętrze kościoła Św. Anny dawniej i dziś.

Pan Maciej przedstawił nam także zdjęcia wnętrza Pałacu Przebendowskich z połowy XIX w. z jego wyposażenia zachowała się jedynie szafa. gdyż został on rozkradziony. Na koniec spotkania pisarz pokazał nam zdjęcia z ostatnich wykopalisk cmentarza ewangelickiego (obecnie park przy ul. Sobieskiego). Widzieliśmy zarys trumien oraz szczątki pochowanych tam osób. Znajdowały się tam 54 ciała. Jedna z trumien nie uległa zniszczeniu, gdyż była wyłożona od wewnątrz cynkiem. Dzięki temu zachowała się niewielka część twarzy oraz włosy zmarłego, a także jego ubiór, czyli mundur oficera wojskowego.

Dziękujemy panu Maciejowi Kurpiewskiemu za odwiedzenie naszej szkoły oraz byliśmy zaszczyceni, że mogliśmy uczestniczyć w tym spotkaniu. Na koniec dowiedzieliśmy się, że pan Maciej napisał razem ze swoją żoną Celiną książkę pt. "Zatrzymane w kadrze". Mamy nadzieję, że wkrótce jeszcze raz odwiedzi nasze liceum.