W dniu 9 grudnia 2021 r. uczniowie klasy medycznej 2b wysłuchali niezwykle ciekawych „Gawęd o drzewach” w wykonaniu Pana Artura Eichmann, doktoranta w Katedrze Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody na Wydziale Biologii UG, nauczyciela biologii w gdańskich szkołach, pasjonata botaniki i edukatora ekologicznego.

IMG 1838

Opowieść o znaczeniu roślin w życiu człowieka, typach zbiorowisk leśnych, sposobach oznaczania i ochrony roślin z czasem z gabinetu szkolnego przeniosła się w teren. Prowadzący opowiadał o gatunkach roślin rosnących w pobliżu szkoły, wskazując charakterystyczne dla ich cechy. Oznaczanie roślin pozbawionych liści nie należy do łatwych, ale jest możliwe. Pomocnymi w tej czynności mogą okazać się aplikacje. Drzewa to rośliny wieloletnie, najstarsze w Polsce, Cis Henrykowski, liczy sobie aż 1280 lat. Uczniowie wybrane drzewa (topolę, kasztanowca białego i lipy) rosnące przy ul. Sobieskiego mierzyli, by po powrocie do szkoły liczyć ich wiek. Zadanie okazało się zupełnie proste, pokazało też matematyka to nauka przydatna również w biologii. Żegnaliśmy Pana Eichmanna w nadziei zaszczepienia w młodzieży miłości dla roślin i botaniki oraz wrażliwości ekologicznej. Pamiętajmy, że jedno drzewo produkuje tlen dla trzech osób! Ścinać je powinniśmy tylko wtedy, gdy jego istnienie zagraża życiu ludzi! Szanujmy drzewa, szanujmy przyrodę!