Już po raz 12 Wydział Biologii UG w styczniowy piątek (14.01.2022) zorganizował Noc Biologów, podczas której łatwo się przekonać, że biologia to pasja nie tylko naukowców! Tematem przewodnim tegorocznej Nocy była „Różnorodność biologiczna: od genu po ekosystem”.

NB logo 2022 1

Noc Biologów to ogólnopolska impreza, w którą w tym roku zaangażowało się ponad 150 biologów z Wydziału Biologii oraz pracowników Akwarium Gdyńskiego i Gdańskiego ZOO Naukowcy opowiadali o swoich badaniach i pasjach, odkrywali tajemnice laboratoriów i hodowli, pokazywali to, co wydaję się niewidoczne oraz wyjaśniali to, co na co dzień jest zagadką… i to wszystko w formule hybrydowej (część zajęć odbywała się online, część – stacjonarnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa).
Klasa medyczna 2b przypominała sobie przebieg fotosyntezy, uczestnicząc zdalnie ze szkoły w wykładzie „Zielona fabryka - jak roślina produkuje cukier”. Spotkanie z fizjologiem roślin pozwoliło uczniom poznać typy fotosyntezy u roślin C4 i CAM, co już wkrótce przyda się na lekcjach biologii.
Niektórzy z uczniów klas medycznych samodzielnie po lekcjach pojechało na Wydział Biologii, by tam rozwijać swoje zainteresowania przedmiotowe np. podczas warsztatów „Zjadani żywcem” (zajęcia o pasożytach wewnętrznych), „Roślinne kultury in vitro w ochronie bioróżnorodności” (znaczenie klonowania i hodowli roślin „w szkle”) lub wykładów na uczelni „Ptaki nocą” itp. Niektórzy z uczniów wybrali wykłady online, które śledzili wieczorem z wygodnego fotela wprost z własnego domu (np. „CSI Biologia” – o znaczeniu śladów biologicznych w kryminalistyce, „Neurobiologia COVID-19: jak wirus może wpływać na nasz mózg?”).
Jak co roku, tegoroczna edycja Nocy Biologów okazała się wspaniałym świętem biologii! Z niecierpliwością czekamy już na kolejną edycję!