Zawsze konferencja podsumowująca kolejną edycję OPMFT „Luterek” odbywała się w grudniu, tym razem musieliśmy ją przesunąć na 19 stycznia 2024 r.

Oficjalnie to  XVI konferencja, ale gdyby policzyć te, które odbyły się w czasie pandemii lub w roku, w którym nasz przegląd teatralny się nie odbywa, oznaczylibyśmy ją cyfrą 19.

DSC 0293

Nasza konferencja (14.XII.2022 r.), jak wiadomo, powinna być podsumowaniem XVI OPMFT „Luterek”, ale ten odbędzie się dopiero w przyszłym roku. Z organizacji konferencji nie można było zrezygnować. Nie zrobiliśmy tego nawet w czasie lockdownu! Trudno zerwać z tradycją organizowania ważnych wydarzeń edukacyjnych, a taki charakter ma każda konferencja.

IMG 7477 3

We wtorek 14 grudnia 2021 r. w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie odbyła się Konferencja Literacka "Stanisław Lem i Tadeusz Różewicz w różnych odsłonach". Wydarzenie wpisywało się w obchody Roku Lema i Roku Różewicza.

XV KL

Nietypowa to konferencja, skoro ani nie była jak co roku podsumowaniem Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych im. A.Luterka, ani nie odbyła się w naszej auli „na żywo”. Pandemia zmienia nie tylko nasze zwyczaje. Jeżeli nie mogła być poLuterkową konferencją, realizującą temat przewodni każdego przeglądu teatralnego, trzeba było znaleźć inny temat. Źródłem inspiracji w tym roku był projekt UG „Betweetn.Pomiędzy”. Uczestnicy webinarów omawiali funkcjonowanie teatrów w czasach totalnej pandemii, a więc problem nam - organizatorom OPMFT – bardzo bliski.

microsoftteams image 21

Czy jeszcze coś nas, Polaków, śmieszy? Co nas w ogóle śmieszy? Co na temat śmiechu można znaleźć w tekstach kultury? Na te pytania odpowiadali uczestnicy XIV Konferencji Literackiej, która odbyła się 11 grudnia  2019 r. w auli LO „Sobieskiego”. Jej motywem przewodnim było hasło tegorocznego XIV OPMFT „Luterek” czyli „Śmiech na bis”. Fakt powielonego hasła nie dziwi, gdyż konferencja jest swoistym podsumowaniem naszego przeglądu teatralnego.

DSC6013

Jak co roku konferencja była podsumowaniem Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych (XIII OPMFT „Luterek”), którego tematem przewodnim były „Różne smaki świata tego”. DSC 1308 kopia

Od 12 lat każdy Ogólnopolski Przegląd Małych Forma Teatralnych im. A.Luterka kończy się konferencją, będącą podsumowaniem rozmów podjętych na przeglądzie. Niezmieniającym się celem konferencji jest umożliwienie uczniom gimnazjum (teraz szkól podstawowych) i licealistom udziału w wykładach nauczycieli akademickich oraz przedstawienie swojej prezentacji przed szacownym gremium. Taka forma spotkań z literaturą i sztuką jest bardziej atrakcyjna (tak nam się wydaje) dla młodzieży, gdyż ułatwia poznanie książek i tekstów kultury, które nie zostały wpisane w kanon lektur szkolnych, umożliwia odczytanie starych dzieł w odniesieniu do współczesności, przybliża kulturę regionu. DSC 1109

Czy można pytać, jaki jest nasz świat grudniową porą, gdy wszyscy szykują się do nadchodzących Świąt i myślami już siedzą przy wigilijnym stole? Jak widać można, czego dowodem XI Konferencja Literacka, która odbyła się 15 grudnia 2016 r. w auli I LO „Sobieskiego”. Organizowane co roku przez wspomniane liceum wraz z Wejherowskim Centrum Kultury spotkanie z literaturą i sztuką jest swoistym podsumowaniem całości projektu, czyli Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka.

DSC 0039

To była dziesiąta (jubileuszowa), jak co roku wieńcząca projekt OPMFT „Luterek” i realizująca motyw przewodni przeglądu Konferencja Literacka, organizowana przez I Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego oraz Wejherowskie Centrum Kultury. W czwartek 3 grudnia 2015 r. w auli wejherowskiego liceum uczniowie „Sobieskiego” oraz ZSP nr 4 wysłuchali prelekcji poświęconych roli świata fantastycznego w kulturze i życiu odbiorców. Nie była to jednak typowa konferencja – prócz prezentacji i referat ów pojawiły się filmy, a nawet akcenty muzyczne – kaszubskie kolędy wykonane przez członkinie Koła Kaszubskiego z I LO.

„Jaka jest prawda o domu? Jakie są znaczenia tego słowa? Jakie uczucia budzi w człowieku? Co zmieniło się w jego postrzeganiu na przestrzeni lat? Te i wiele innych pytań zadawali prelegenci podczas 9. Konferencji Literackiej zorganizowanej 18 grudnia 2014 r.  przez I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego wraz z Wejherowskim Centrum Kultury. Konferencja była II. częścią projektu „W gobelinie wielokulturowości.”

PC129420

Co roku w pierwszym tygodniu grudnia odbywa się Konferencja Literacka. Co roku nosi inny tytuł i jest poświęcona innemu tematowi. Co roku jest podsumowaniem Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka. Co roku jest organizowana przez działające od wielu lat (wspólnie i twórczo!) dwie instytucje: Liceum „Sobieski” i Wejherowskie Centrum Kultury. Tegoroczne hasło VIII OPMFT „Luterek” Śmiech w literaturze i poza nią doczekało się kolejnej (oprócz teatralnej) atrakcyjnej realizacji w postaci szeregu wykładów, jakich mogliśmy wysłuchać 5 grudnia 2013 r. w sali konferencyjnej WCK.

Projekt bez tytułu 3

W piątek, tj. 7.12. 2012 r. w wejherowskim Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego odbyła się VII Konferencja Literacka pt. „Otwieranie okna”, podsumowująca całość projektu edukacyjno-teatralnego „W gobelinie wielokulturowości”. Celem nadrzędnym projektu, realizowanego wraz z Wejherowskim Centrum Kultury, była próba odpowiedzi na pytania: Co wpływa na tożsamość współczesnego młodego człowieka? Wpływy, jakich kultur dostrzegają młodzi ludzie w swoim regionie?

Konferencja 7.12.12 006