Course for PE Teachers

Czy brytyjska murawa jest bardziej zielona od polskiej…?

mgr Agnieszka Wiktor

Na przełomie września i października 2019 r. wzięłam udział w międzynarodowym szkoleniu dla nauczycieli wychowania fizycznego w Wielkiej Brytanii w miejscowości Worcester. Celem szkolenia było zaznajomienie się z organizacją brytyjskiego systemu oświaty, typami szkół i realizacją zadań zawartych w programie wychowania fizycznego.

W trakcie tych spotkań wspólnie z kolegami z Bułgarii, Słowacji i Węgier wielokrotnie podejmowaliśmy temat praktycznych rozwiązań procesu dydaktycznego. Część praktyczna przygotowana dla nas przez studentów skierowana była na zaznajomienie nas  w teorii i praktyce ze sportami narodowymi Brytyjczyków, czyli rugby, krykiet i golf w “pigułce”. Kilkugodzinne sesje pozwoliły nam na opanowanie podstawowych zasad gry, umiejętności praktycznych. Po raz kolejny potwierdziło się reguła, że rzeczy są bardziej skomplikowanej niż wyglądają, a  trawa na boisku do krykieta jest bardziej zielona :)

Program wychowania fizycznego w brytyjskich szkołach jest realizowany w wymiarze dwóch godzin tygodniowo i obejmuje on część praktyczną i teoretyczną. Podczas zajęć teoretycznych, które odbywają się w salach lekcyjnych przekazywana jest wiedza z zakresu psychologii sportu, biologii i fizjologii, a  uczniowie pracują z podręcznikami i zeszytami ćwiczeń. Uczniowie w wieku lat 16 przystępują do egzaminów kończących ten etap nauk, tzw. GSCE - General Certificate of Secondary Education, jest to odpowiednik naszych egzaminów gimnazjalnych i WF może być jednym z dodatkowych przedmiotów.

Do mocnych stron angielskiej szkoły na pewno można zaliczyć bazę sportową, dostęp do sal gimnastycznych i siłowni. Możliwość przeprowadzenia lekcji z wykorzystaniem profesjonalnych trampolin. Również zewnętrzne zaplecze sportowe jest imponujące w większości szkół i obejmuje kilka boisk trawiastych i funkcjonalnych. Umiarkowany klimat pozwala na realizację zajęć przez cały rok na obiektach zewnętrznych i “zła” pogoda nie jest wymówką. Uczniów obowiązują mundurki szkolne, zróżnicowane ze względu na szkołę oraz regulaminowy strój sportowy, w tym spódniczki dla dziewczynek, z czym się nie do końca zgadzam ;))

mgr Agnieszka Wiktor