W dniach 01-12.07.2019r. brałam udział w kursie języka angielskiego zorganizowanym przez ETI Executive Training Institute Malta w ramach projektu Erasmus + „Sobieski” w Europie. Przed przyjazdem, każdy uczestnik musiał wypełnić test kwalifikujący, który przydzielał każdego uczestnika do grupy na określonym poziomie.

Zajęcia odbywały się w St. Julians, Malta. W czasie kursu mieszkałam w ETI In House Residence, który mieścił się w tym samym budynku co szkoła, co było dużym atutem mojego pobytu na Malcie.

Kurs na który się zdecydowałam - Fluency and Language Development for Educational Staff - zaczynał się codziennie o godz. 9:00 a kończył o 14:30. Zajęcia odbywały się w grupach 10-13 osobowych. W skład mojej grupy wchodziły osoby z różnych krajów: 4 osoby z Włoch, 4 osoby z Francji, 1 osoba z Hiszpanii i z Polski 3 osoby). W trakcie zajęć rozwijaliśmy swoje umiejętności językowe, opracowane dzięki ciągłej komunikacji w języku angielskim. Każde zajęcia zaczynały się dyskusją na różne tematy. Praca odbywała się w parach lub w grupach. Wykorzystywaliśmy różne materiały, które były łatwo dostępne: fragmenty książek, artykułów, filmów i piosenek. Dzieliliśmy się swoją wiedzą i doświadczeniem na tematy związane z życiem codziennym, społecznym i kulturalnym. Dodatkowo poszerzaliśmy swoją wiedzę z zakresu gramatyki języka angielskiego. Zajęcia były prowadzone na wysokim poziomie, na zakończenie kursu musiałam wypełnić ankietę na temat szkoły, zajęć, wykładowców.

Każdego dnia po południu dla wszystkich chętnych uczestników odbywały się wycieczki organizowane przez szkołę.

  • 01.07. - Przywitanie i poczęstunek lokalnymi przysmakami.
  • 02.07. - Valletta Guided Tour - zwiedzanie stolicy Malty z przewodnikiem
  • 03.07. - Golden Bay - wycieczka do najbardziej popularnej plaży na Malcie
  • 04.07. - Mdina Guided Tour - zwiedzanie średniowiecznego miasta położonego na wzgórzu - dawna stolica Malty
  • 05.07. - Gozo Guided day tour
  • 06.07. - Comino and Blue Lagoon Guided Tour
  • 09.07. - Marsaxlokk - wioska rybacka, charakteryzująca się kolorowymi łódkami i targiem odbywającym się wzdłuż nabrzeża

Wyjazd na kurs sprawił mi bardzo dużo radości, był to wspaniały czas, umożliwiający mi nawiązanie nowych kontaktów z ludźmi z całego świata. Była to okazja do zdobycia nowego doświadczenia i podwyższenia kompetencji językowych, które są i będą wykorzystywane przez całe moje życie.

Udział w tym szkoleniu zagranicznym wpłynął na mnie bardzo korzystnie, pokonałam barierę językową i zwiększyłam moją motywację do dalszej nauki. Mam nadzieję, że uda mi się nadal czynnie brać udział w dalszych projektach i wymianach, które odbywają się w mojej szkole.

Beata Lenz