Od 19 do 30 lipca 2021 roku miałam przyjemność uczestniczyć w kursie English for Teachers, zorganizowanym przez English Matters w Madrycie.

Został on zaprojektowany dla nauczycieli, którzy posługują się językiem angielskim na poziomie A2-B1 i chcą rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne (zwłaszcza płynność w mowie, słownictwo i wymowę). Celem wyjazdu było nabranie umiejętności posługiwania się językiem angielskim jako środkiem komunikacji podczas zajęć 
w klasie i innych codziennych sytuacjach.

Program oferował połączenie zajęć skoncentrowanych na języku angielskim, warsztatów komunikacyjnych i projektów terenowych, dzięki którym miałam okazję zagłębić się również w kulturę hiszpańską.

Wszystkie te działania, skierowane do nauczycieli, miały pomóc im w podniesieniu poziomu ich umiejętności posługiwania się językiem angielskim, aby mogli uczestniczyć w przyszłości w dalszych kursach i/lub partnerstwach w Europie oraz podnosić swoje kwalifikacje.

Uczestnicy kursu zostali podzieleni na dwie grupy liczące 15 osób każda. W mojej grupie znajdowali się nauczyciele z Niemiec, Czech, Węgier, Litwy, Włoch i Polski. Zajęcia odbywały się codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:30 do 14:00, a w niektóre dni do 18:00. 

Pierwszego dnia kursu nastąpiła prezentacja wszystkich uczestników programu. Zapoznano  nas z historią Hiszpanii, jej zwyczajami i przedstawiono najpiękniejsze miejsca, które warto zwiedzić. Koordynator projektu, omówił pokrótce czym jest program Erasmus+ i jakie są jego założenia.

e4t01

e4t02

e4t03

e4t04

Kolejny wyjątkowy dzień był czasem przeznaczonym na integrację zespołu, poprzez wspólne zadania do wykonania. Zostaliśmy podzieleni na grupy i ruszyliśmy w teren, szukając określonych miejsc i aktywnie współpracując, by osiągnąć cel. To było dla mnie niesamowite przeżycie. Pierwsze przyjaźnie zostały nawiązane właśnie tego dnia. 

e4t05

e4t06

e4t07

e4t08

e4t09

e4t10

Wyjątkowy dzień dzięki wizycie w Prado muzeum, największym jakie miałam okazję odwiedzić.

e4t11

Po zajęciach wraz z nowymi przyjaciółmi udaliśmy się do pałacu królewskiego. Niesamowite wrażenie zrobiły na nas bogate, pełne malarstwa wnętrza i bogactwo architektoniczne.

e4t12

e4t13

e4t14

W drodze powrotnej skierowaliśmy się do ruin egipskiej świątyni Debod. 

e4t15

Wciąż napełnieni chęcią praktycznego wykorzystania języka angielskiego i zainspirowani przedstawioną przez koordynatora projektu listą miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, udaliśmy się zorganizowaną międzynarodową grupą do San Lorenzo i Avila. Była to świetna okazja na swobodną rozmowę w języku angielskim i dalsze rozwijanie umiejętności komunikacyjnych.

e4t16

Naszą podróż rozpoczęliśmy od jazdy pociągiem w kierunku San Lorenzo. Ten piękny kompleks klasztorny emanował atmosferą ciszy i kontemplacji. Ponadto zabytkowe wnętrze, wystawna część, w której mieszkał król, oraz przyległe ogrody robiły ogromne wrażenie. To miejsce pozostanie w mojej pamięci jako wyjątkowe i sprzyjające medytacji.

e4t17

e4t18

Prosto z San Lorenzo pojechaliśmy do Avili. Tam zwiedziliśmy ruiny zamku, zespół średniowiecznych murów obronnych, gotycką katedrę oraz kościół św. Teresy. 

e4t19

e4t20

Po aktywnej sobocie czas na niedzielny odpoczynek. Miałam przyjemność uczestniczyć we Mszy Świętej w katedrze de la Almudena w dniu świętego Jakuba -  patrona Hiszpanii.

e4t21

Po południu spacer i Madrycki park Retiro.

e4t22

e4t23

e4t24

Następny tydzień zaczęliśmy od pracy w grupach. Wszystko w ciekawej, aktywnej formie.

e4t25

e4t26

e4t27

Jednym z kolejnych punktów naszego programu była wycieczka do historycznego miasta Toledo. To imponujące miejsce nazywane miastem trzech kultur -  muzułmańskiej, żydowskiej i chrześcijańskiej, jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Lokalizacja tego miejsca zapiera dech w piersiach. Piękna okolica. Stare miasto, niesamowite uliczki i Catedral de Santa María de Toledo. Do tego pyszne marcepany i świetna kawa...

e4t28

e4t29

e4t30

e4t31

e4t32

Po powrocie rozmowa o zabytkach, historii i rzeczach, na które zwracaliśmy uwagę. 

e4t33

Na koniec kursu prezentacja naszych podcastów i portfolio. Omówienie najważniejszych rzeczy, wnioski i spostrzeżenia. Wzruszający moment otrzymania dyplomów i gratulacji. Pamiątkowe zdjęcia i wspomnienia z ostatnich dwóch tygodni.

e4t34

e4t35

e4t36

Udział w kursie, był dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem. Dzięki wspaniałym liderom i niesamowitym nowym przyjaciołom z innych krajów czułam się bardzo dobrze i zawsze mogłam uzyskać pomoc. Cieszę się, że miałam okazję poznać tak wielu wspaniałych ludzi, odwiedzić te wszystkie piękne miejsca, tak wiele się nauczyć i być częścią wyjątkowego programu Erasmus+.