We wtorek 14 grudnia 2021 r. w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie odbyła się Konferencja Literacka "Stanisław Lem i Tadeusz Różewicz w różnych odsłonach". Wydarzenie wpisywało się w obchody Roku Lema i Roku Różewicza.

XV KL


Konferencję otworzyły dwie panie dyrektorki: Katarzyna Bojke (I LO w Wejherowie) i Jolanta Rożyńska (Wejherowskie Centrum Kultury), prowadziła ją zaś Edyta Łysakowska-Sobiczewska (polonistka w I LO w Wejherowie). Pierwsza połowa konferencji poświęcona była autorowi "Solaris", druga – autorowi "Kartoteki".
Natalia Szotrowska, Karolina Jankowska, Apolonia Gorszewska (uczennice „Sobieskiego”) przedstawiły prezentacje na temat biografii pisarza, jego nietypowych kryminałów oraz odbioru Lemowskich dzieł przez młodego odbiorcę. Jan Plata-Przechlewski (Gdański Klub Fantastyki) wygłosił dłuższą prelekcję o specyfice twórczości i filozofii Lema. Przy okazji zaprezentował najnowszą publikację GKF-u: siedem esejów krytycznych zawartych w książce "StoLem polskiej fantastyki" (seria wydawnicza Anatomia Fantastyki).
Przed przerwą i po niej zostały wyświetlone dwa krótkie filmy dokumentalne o obu bohaterach konferencji. Wręczono podziękowania współpracującym z LO pracownikom WCK oraz nagrody laureatom II Szkolnego Konkursu Literackiego "Wyjęte z szuflady"”.
Na koniec młodzi wykonawcy z licealnego Teatru "Prawie Lucki" czytali wiersze laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Jakiś fragment rzeczywistości"” – czyli utwory młodych poetów zainspirowanych poezją Różewicza.
JPP

PozaTubowe dopełnienie

Nie można, czytając sprawozdanie Jana Platy Przechlewskiego, nie dodać, że jego autor w wykładzie wygłoszonym na XV Konferencji Literackiej zawarł ogrom informacji dotyczących twórczości Lema, nazwanego przez niego „STOLEMEM polskiej fantastyki”. W wykładzie odniósł się m.in. do powiastek filozoficznych Lema i najważniejszych utworów, zwrócił uwagę na Jego „obsesje tematyczne”, groteskowe widzenie świata, istotę człowieczeństwa czy też niemożność kontaktów z obcymi cywilizacjami. Poruszył także wątek języka Lema „od archaizmów po neologizmy”, który zostanie szerzej omówiony w czasie konferencji zorganizowanej z okazji obchodów Dnia Języka Ojczystego.
Jan Plata Przechlewski podarował uczestnikom konferencji nie tylko sporą dawkę wiedzy, ale i wiele egzemplarzy „Informatora Gdańskiego Klubu Fantastyki”.

Ważne pytanie: Kim jest tajemniczy „JPP”? Polonista i twórca komiksów; redaktor naczelny Informatora GKF, autor felietonów literacko-filmowych (w tym o fantastyce i komiksach), twórca logo gdańskiego Centrum Edukacji Teatralnej, autor cyklu komiksów Wampirus Wars oraz map propagujących walory turystyczne Wejherowa, uczestnik wielu konferencji naukowych i popularnonaukowych na temat SF.
Ciekawostki: Ulubiony pisarz - Stanisław Lem; ulubiona powieść – „Nędznicy” Victora Hugo; ulubiony film – „Wesele” Andrzeja Wajdy; ulubiony piosenkarz - Jacek Kaczmarski; ulubione zwierzę domowe - kot; ulubiony napój - gorzka czarna herbata. Zadeklarowany sybaryta: nie cierpi sportu w jakiejkolwiek postaci (ani oglądać, ani uprawiać). Epizod z życia- praktyka studencka w naszym liceum.
To tylko skrót informacji na temat PiPiDżeja (pseudonim artystyczny) i jego dokonań. Więcej informacji znaleźć można w „Bedekerze Wejherowskim” oraz na licznych stronach internetowych.

W czasie konferencji mniej uwagi poświęciliśmy twórczości Tadeusza Różewicza, gdyż fragmenty jego dzieł zostały zaprezentowane podczas performatywnego czytania (1 dzień OPMFT „Luterek”), ponadto zgromadzeni na konferencji zaproszeni goście oraz uczniowie mogli posłuchać wierszy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Jakiś fragment rzeczywistości” w wykonaniu członków Teatru „Prawie Lucki”: Julii Czuryńskiej, Sofii Gawrylak, Julii Marczyńskiej, Wiktorii Małek, Oliwii Plichty, Jacka Bruhna, Maksa Chojeckiego oraz Wojtka Stanisławczyka. Prezentację na temat „poety śmieci” przygotowali uczniowie kl. 3aG: Wiktoria Małek i Jacek Bruhn. Czytaniu towarzyszyła nostalgiczna muzyka w wykonaniu Anny Strankowskiej.
Warto też jeszcze dorzucić słów parę o rozdaniu nagród laureatom II Szkolnego Konkursu Literackiego „Wyjęte z szuflady”: Karolinie Jankowskiej, Oliwii Plichcie, Julii Marczyńskiej, Natalii Gostomskiej, Mai Sikorskiej, Anecie Klein i Uli Andruczuk. Mamy nadzieję, ze wreszcie zarówno nagrodzeni, jak pozostali uczestnicy poczuli się usatysfakcjonowani nie tylko nagrodami, ale i (a może przede wszystkim) almanachem wydanym dzięki życzliwości Rady Rodziców, z ilustracjami naszych uczniów.

E.Ł-S