Z taką prośbą zwracał się do swoich rodaków Bułat Okudżawa. Jego słowa nabierają mocy w ostatnich dniach, kiedy to do naszego domu pukają ludzie potrzebujący wsparcia. Trudno być obojętnym na taką prośbę, dlatego czwartą edycję koncertu „Ku dobru” zadedykowaliśmy Ukrainie.

W sobotę 26 marca 2022 r. w auli spotkali się ci, którzy manifestują postawę niezgody na różne przejawy zła poprzez niesienie dobra. A tym dobrem zawsze była i będzie Muzyka oraz Słowo, szczególnie to poetyckie. Ci, którzy postanowili poświęcić ostatnią sobotę marca na udział w koncercie, nie powinni żałować, gdyż organizatorzy zapewnili dobry poziom wykonania (każdy starał się jak mógł) i zróżnicowany repertuar. Wśród prezentowanych wystąpień zagościły utwory takich twórców klasyki muzyki i literatury jak: Czesław Niemen, Ernest Bryll, Tadeusz Woźniak czy Wisława Szymborska. Dla wielu występujących był to debiut, który z całą pewnością dostarczył niezapomnianych wrażeń wykonawcom, jak i widzom.
„Tyle talentów, tyle dobra”- podsumowała imprezę dyr. Katarzyna Bojke. Nie jest dla nikogo niespodzianką, że talentów w naszej szkole nie brakuje, nie tylko wśród młodzieży, ale i wśród pracowników szkoły. Podczas prawie dwugodzinnego koncertu na scenie wystąpiło 27 osób śpiewających, grających i recytujących, a wśród nich : uczniowie (Agata Deik, Adrianna Klinkosz, Alicja Torebko, Maja Werczyńska, Marta Byczk, Iza Wawrzyniak, Ola Schulz, Zuza Sowa, Magda Hazuka, Maksymilian Nowak, Wojciech Stanisławczyk, Oliwia Klawikowska, Natalia Grębowicz, Paweł Kankowski oraz konferansjerzy: Sofia Gawrylak Jacek Bruhn), nauczyciele i pracownicy liceum (Barbara Malawska, Beata Płotka, Beata Geffroy, Tomasz Lesner, Piotr Bławat, Tomasz Hewelt), absolwenci: Roksana Jocz i Zuzanna Gulczyńska. Jednym z ważnych ( a może najważniejszych) punktów koncertu byli niezmiernie utalentowani młodzi goście z Ukrainy – Tetiana (pianino) i Jurij Kurczij (akordeon), zaproszeni przez p. Piotra Bławata, oraz nie mniej utalentowana Marta Piastowska - uczennica SP nr 9 w Wejherowie. Słowo poetyckie tym razem zostało zaprezentowane przez Joanną Lisiewicz , Urszulę Kowalską, Jerzego Kiszkisa (ci ostatni z powodu niemożności przybycia na koncert nagrali swe głosy i dzięki temu mogliśmy usłyszeć kolejny raz piękno poezji). Niezwykle wzruszające słowa o losie swych rodaków i swojej rodziny przekazała matka Tetiany i Jurija, dziękująca za zaproszenie i życzliwe przyjęcie. 

Wśród widzów nie zabrakło władz samorządowych : Starosta Wejherowski Gabriela Lisius, Wicestarosta – Jacek Thiel oraz członek Zarządu Powiatu Ludwik Zegzuła, przedstawicieli mediów, rodziców i uczniów.

W ramach koncertu zorganizowano także aukcję, którą poprowadzili: Adriana Klinkosz, Dawid Gulcz (absolwent) oraz Jacek Bruhn. Z dużą dawką humoru licytowali przedmioty podarowane szkole przez jej sympatyków, a także dzieła artystyczne wykonane przez uczniów specjalnie na tę okazję : obrazy, płyty muzyczne, pamiątki rodzinne czy antywojenne plakaty. Siła perswazji licytujących oraz jakość przekazanych darów była ogromna, skoro udało się w ciągu pół godziny zebrać 3 tys. złotych. Pieniądze zostały przesłane na konto Polskiej Akcji Humanitarnej. Bardzo dziękujemy wszystkim licytującym, bez ich hojności nie zebralibyśmy takiej sumy.
Swoją chęć wsparcia okazali także uczniowie, którzy przygotowali słodki poczęstunek, koło „Miniprzedsiębiorstwo” sprzedawało własnoręcznie wykonaną biżuterię. Nad sprawami finansowymi czuwało Stowarzyszenie Absolwentów.

IV Koncert „Ku dobru” okazał się ogromnym wydarzeniem dla wykonawców i (mamy taką nadzieję) dla widzów. Był dowodem ogromnego zaangażowania społeczności szkolnej w pomoc na rzecz potrzebujących. Solidarność to „jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemienić świat na lepsze”.

J.Bruhn & E.Ł-S