W dniu 7 czerwca 2022 w naszej szkole odbyła się uroczystość Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, gdzie zgodnie z tradycją każdy mieszkaniec tego regionu w dniu świętego Jerzego obdarowywał swoich bliskich książkami i różami.
W naszej szkole dzień ten jest świętem, podczas którego nagradzamy zwycięzców konkursów związanych z książką i czytelnictwem.

wiatowy dzień książki główne


W tegorocznej VII edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego „Na literackim szlaku”. wyróżniliśmy uczniów, którzy od września czytali wyznaczone lektury, pisali testy z ich znajomości i zdobyli największą ilość punktów: Mateusza Dziadowicza i Piotra Dziadowicza z klasy 1 a oraz Aleksandrę Krauzę z klasy 3c.
Przy okazji uroczystości zostały ogłoszone wyniki konkursu organizowanego przez Pomorskiego Kuratora Oświaty „POZNAJ MOJE HOBBY”. Spośród wszystkich prac nadesłanych z województwa pomorskiego w kategorii szkół ponadpodstawowych Urszula Andruczyk uczennica klasy 3c otrzymała wyróżnienie. Ula zaprezentowała swój wyjątkowy talent w filmie „Poetka maluczka”.
Co roku święto staje się okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy. W drugiej części spotkania prelekcję na temat: Jak wydaje się książki ładne, wartościowe, a przede wszystkim mądre wygłosiła dr Monika Żmudzka.
Nasz wyjątkowy gość pochodzi z Kamienia Krajeńskiego w województwie kujawsko-pomorskim.
Ukończyła filozofię oraz filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, a także Filologiczne Studia Doktoranckie w Uniwersytecie Gdańskim.
Jest wykładowcą i kierownikiem Zakładu Nauk Społecznych na Katedrze Wychowania Fizycznego i Nauk Społecznych Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku, ponadto pełni również funkcję redaktor naczelnej kwartalnika "Panorama AWFiS".
W latach 2012-2018 prowadziła naukowe Wydawnictwo Athenae Gedanenses.
Od trzech lat związana z I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego, gdzie pracuje jako polonistka. Zainicjowała powstanie kwartalnika "Janina", który opracowuje pod kątem typograficznym i językowym.
Jest wielką miłośniczką literatury, kultury Kraju Kwitnącej Wiśni oraz sztuki walki - karate tradycyjnego, którego jest instruktorem z ramienia Polskiego Związku Karate Tradycyjnego.
Z wielką pasją uczy obcokrajowców języka polskiego, w tym także naszych uczniów z Ukrainy, dla których prowadzi specjalne zajęcia.
Pani dr Monika Żmudzka podczas spotkania wprowadziła nas w świat pojęć drukarskich i edytorstwa, omówiła budowę książki oraz przekazała cenne wskazówki jak radzić sobie z najpopularniejszymi błędami łamania tekstu.
Typowe błędy formatowania, czyli wdowy i bękarty, sieroty i szewcy nie będą już tylko enigmatycznymi nazwami, a wiedza na ich temat pozwoli na ich eliminacje przy formatowaniu tekstu.
Podczas spotkania pani doktor poruszyła także problematykę związaną z ochroną praw autorskich, nagminnie łamaną we współczesnym świecie.
Nasz ekspert odkrył przed nami tajniki i sposoby na wydanie książki tak, by była atrakcyjna i wartościowa dla czytelnika.
Temat spotkania okazał się bardzo aktualny i cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.