Dnia 28 września 2022 r. wraz z innymi uczniami klas I udaliśmy się do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na spektakl pt. „Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)” w reżyserii Rafała Ostrowskiego.

MicrosoftTeams image 113

 

Aby w ciągu jednego występu udało się wystawić kilka utworów angielskiego dramatopisarza, konieczne było uproszczenie akcji i usunięcie części wątków, dlatego zapewne na scenie występowało jedynie trzech aktorów, a poznawanie dramatów kończyło się na wyborze niektórych scen. Mimo tych ograniczeń przedstawienie było przystępne i bardzo przybliżyło nam twórczość mistrza dramatu. W trakcie prezentowania kolejnych dzieł wykorzystywano różnorodne style, a wszystko okraszone było dużą dawką humoru. I tak na scenie zobaczyć można było „Makbeta” wystawianego w języku kaszubskim, rapującego Otella, Romeo i Julię z odwołaniami do dzisiejszej rzeczywistości oraz - chyba najbardziej znany utwór autora – „Hamleta”. Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji) są zdecydowanie błyskotliwą, wyjątkową interpretacją, która potrafi zamienić utwory, niekiedy uważane za trudne, w łatwiejsze do przyswojenia. Nie można zapomnieć również o pracy aktorów, którzy świetnie ukazali emocje postaci. Wizyta w GTS była miłym przeżyciem i zapamiętam ją na długo.


S. Wojciechowski klasa 1 g