Dzień 16 listopada 2022 r. w Sobieskim dedykowaliśmy układowi nerwowemu, który jest odpowiedzialny za reagowanie na bodźce z otoczenia i jako jeden z dwóch układów kontroluje aktywności organizmu człowieka.

IMG 3118

Mózg, integralna część centralnego układu nerwowego, to jeden z najbardziej skomplikowanych organów naszego ciała, dzięki któremu uczymy się, tworzymy myśli, odczuwamy emocje. Tego dnia w naszej szkole gościliśmy dr Wojciecha Glaca, neurobiologa z Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, absolwenta naszego liceum. Dr Glac wygłosił dwa wykłady, pierwszy o znaczeniu praktycznym, zwłaszcza dla uczniów: „Motywacja – czy neuronaukowa wiedza pomaga się zmotywować?”, drugi, który wzbudził duże zainteresowanie wśród młodych słuchaczy: „Ile jest miłości w seksie?”. Nasz szacowny gość jako juror konkursu plastycznego „Układ nerwowy na wesoło”, przyznał I miejsce uczennicy 2c Karolinie Jankowskiej za pracę „Łuk odruchowy”. Przed spotkaniem uczniów klas medycznych na wykładach dr Glaca, 2-osobowe reprezentacje klas uczestniczyły w grze terenowej „Łączy nas układ nerwowy”. Drużyny przemieszczały się po szkole i rozwiązywały różnorodne zadania z zakresu budowy i fizjologii układu nerwowego człowieka, a także profilaktyki układu krążenia (pomiar tętna i ciśnienia krwi) i zbierały puzzle z fragmentami schematu mózgu. Cały mózg człowieka była w stanie złożyć zwycięska drużyna z klasy 4b – Magdalena Młodzińska i Magdalena Pięta. Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom konkursów gratulujemy! Zainteresowanych już dziś zapraszamy na kolejną edycję Dnia Układu Nerwowego! Gwarantujemy możliwość poszerzenia wiedzy biologicznej i dobrą zabawę!