Dnia 15 listopada 2022 r. w auli naszego liceum odbyło się spotkanie z niezwykłym gościem kpt. żeglugi wielkiej panem Markiem Wentą. Wizyta była okazją do wspomnień,  połączona z promocją książki  "Na przekór Bałwanom. Moderatorem naszego spotkania był jak zawsze mistrzowski Wojciech Stanisławczyk uczeń klasy czwartej o profilu humanistycznym.

 DSC0007

Pan Marek Wenta jest kapitanem żeglugi wielkiej, pilotem morskim, absolwentem naszego liceum (matura rocznik 1967). Przez ponad pół życia był kapitanem na statkach morskich oraz na promach pasażerskich: Rogalin i Nieborów. W latach 90 pracował na kontraktach zagranicznych jako kapitan u armatora brytyjskiego. Przez wiele lat był także członkiem rady nadzorczej Polskiej żeglugi Bałtyckiej S.A w Kołobrzegu. Obecnie jest ławnikiem Odwoławczej Izby Morskiej przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku z siedzibą w Gdyni. Posiada także dyplom dla członków rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa.

Podczas spotkania autor szczerze i inspirująco opowiadał młodzieży o swoim bogatym doświadczeniu zarówno zawodowym, jak i życiowym.  Z dużą dozą humoru i dystansu prowadził nas po meandrach morskiej rzeczywistości, wplatając w nie wątki historyczne z czasów PRL.  Od zawsze pasją nasze gościa było poznawanie świata i ludzi. Opowieści o podróżach, morskich przygodach, wspomnieniach z czasów szkolnych w Sobieskim, działalności w teatrze Luterka oraz szczeblach kariery zawodowej cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród uczniów klas geograficznych i humanistycznych naszego liceum.

Na zakończenie Pan kpt. zaznajomił młodzież z elementami filozofii życiowej - postawą egoisty pozytywnego, którą kieruje się w życiu i którą, mamy nadzieję, z sukcesem przekazał uczestnikom spotkania.

Na stolikach w auli można było obejrzeć wyeksponowane pamiątki i materiały archiwalne wykorzystane przy pisaniu książki, a także nabyć książkę "Na przekór bałwanom" z osobistą dedykacją autora.