Uczniowie Sobieskiego po raz kolejny uczestniczyli w wyjeździe projektowym do klimatycznego niemieckiego miasteczka Bad Marienberg(26.11 - 4.12.2022). Dziewięć intensywnych dni przygody, zabawy i nauki w celu budowania świadomości europejskiej. Jak stworzyć przyjazną i zjednoczoną Europę?

34980439 5c5f 4fdf a836 24a92853a6a3

 

Pobyt rozpoczęliśmy wspólną, międzynarodową kolacją, podczas której uczniowie prezentowali swoje kraje, miasta i szkoły. Był wspólny śpiew, taniec, wybuchowe doświadczenia chemiczne, quizy, kosztowanie czeskich, greckich, niemieckich, norweskich i węgierskich pyszności.W codziennych warsztatach uczestniczyli uczniowie szkół z sześciu krajów - Czech, Grecji, Niemiec, Norwegii, Węgier i Polski. Prowadzący zajęcia - Nicole, Andreas, Gerhard i Thomas położyli duży nacisk na integrację młodzieży, uświadomienie, jak dużo nas łączy, przy jednoczesnym szacunku dla narodowych odrębności. Jedne z warsztatów polegały na symulacji obrad Parlamentu Europejskiego, podczas której młodzież debatowała nad przedstawionym problemem. Podczas wycieczki do Moguncji - stolicy kraju związkowego Niemiec - oglądaliśmy z zaciekawieniem budynek parlamentu Nadrenii Palatynatu. Wczuliśmy się w role parlamentarzystów, zajmując ich miejsca w sali obrad. Spotkaliśmy się z przedstawicielami organizacji Wheels for Europe, która ukazuje swą miłość do Europy, podróżując na motocyklach i szerząc europejskie idee. Podczas czasu wolnego uczniowie mieli możliwość zwiedzenia miasta i poczucia ducha Świąt Bożego Narodzenia na jarmarku świątecznym.Godziny rozmów, śmiechów, wymiana doświadczeń, trening języków obcych i przede wszystkim wiele przyjaźni, które warto pielęgnować. 

Możemy być dumni, że jesteśmy Europejczykami.