11 stycznia 2023 r. uczniowie klasy medycznej 3b utrwali i poszerzali wiedzę o niezwykłych zwierzętach morskich – szkarłupniach.

MicrosoftTeams image 61 1

Typ Echinodermata obejmuje około 6000 gatunków żyjących wyłącznie w morzach rozgwiazd, jeżowców, wężowideł, strzykw i liliowców. W salach laboratoryjnych Centrum Edukacji Akwarium Morskiego uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu o warunkach życia, budowie, zwyczajach pokarmowych i znaczeniu szkarłupni. Z zastosowaniem binokularów mieli okazję prowadzić obserwacje morfologii rozgwiazdy, jeżowców i na własne oczy zobaczyć nóżki ambulakralne (część układu wodnego) i latarnię Arystotelesa (narząd gębowy jeżowca właściwego). Młodzież wykonywała karty pracy, na rysunkach przedstawiała różnice w budowie wężowideł i rozgwiazd oraz cechy ogórków morskich (strzykwy). Po zajęciach praktycznych uczniowie obejrzeli ekspozycję gdyńskiego podwodnego ogrodu zoologicznego, który choć usytuowany nad Zatoką Gdańską, daje możliwość poznania organizmów związanych z ekosystemem środowiska wodnego pochodzących niemal z całego świata. Największe wrażenie na uczniach Sobieskiego zrobiły anakondy zielone, piranie i strętwy, zwane węgorzami elektrycznymi, które za pomocą mięśni brzusznych wytwarzają w celach obronnych i ataku napięcie o wartości 300-600V! Lekcja biologii w Akwarium Morskim w Gdyni okazała się niezwykle ciekawym uzupełnieniem zajęć szkolnych!