Droga ku DOBRU, które nie walczy ze złem, ale je leczy . (Ch. Baudelaire)
Droga ku dobru może być różna, tak samo jak różne mogą być definicje dobra. Od pięciu lat wybieramy drogę, na której spotkać można ludzi obdarowujących innych pięknym śpiewem, pełną zadumy recytacją czy też grą na różnych instrumentach. Gdy dorzucimy aukcję ofiarowanych darów, to już wiadomo, że słowo DOBRO ma wymiar jeszcze bardziej konkretny. 11 lutego 2023 r. po raz piąty odbył się koncert „Ku dobru”.

IMG 0803

Tym razem słowem i muzyką tkaliśmy razem z pochodzącymi z Ukrainy uczniami wejherowskich szkół ponadpodstawowych gobelin wielokulturowości.
Skąd wspomniany gobelin? To efekt udziału w projekcie IOM finansowanym przez Państwowy Sekretariat do Spraw Migracji Szwajcarii.
Każdy projekt ma swą nazwę, więc kierując się sentymentem do spraw minionych, powróciliśmy do roku 2012, kiedy to OPMFT „Luterek”, realizował hasło „W gobelinie wielokulturowości”. Wtedy i teraz stworzyliśmy okazję do poznania różnych kultur. Tak też działo się podczas koncertu „Ku dobru” – tu można było usłyszeć teksty w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Każdy z występujących nanosił na symboliczną kanwę gobelinu jakiś wzór kulturowy.
O Ukrainie, tej po wybuchu wojny, opowiedziała mieszkanka Żytomierza w wywiadzie przeprowadzonym przez jej wnuczkę Darię, a o tej Ukrainie zaklętej w ludowych pieśniach i we wspomnieniach emigrantów śpiewał, powołany do życia przez p. Beatę Płotkę, zespół „Na chwilę”
(Nikodem Bladowski, Waleria Bondarenko, Amelia Dopke, Zofia Kowaczewić, Matvi Proskuriakov, Daria Vitiuk, Bartek Dołżyński- gitara, Alicja Lesner- skrzypce, Ola Schulz- flet), który wykonał liryczny, rozpisany na głosy utwór „Tiko Nad Richkoyu”, oraz Hanna Huz i Sofia Grosheva, które zaprezentowały współczesną wersję utworu „Jak u nas na Ukrainie”. W budowaniu obrazu Ukrainy nie mogło zabraknąć poezji. Czytała ją Yryna Popowycz.
Polską kulturę przedstawiały słowami piosenek i poezji: Marta Byczk i Zuzanna Noga (obie poetki i kompozytorki), Agata Dejk, Amelia Dopke, Natalia Grębowicz, Oliwia Klawikowska, Oliwia Plichta, Julia Roksz, Alicja Torebko, Maria Warkusz, Maja Werczyńska. Oczywiście nie mogło zabraknąć piosenki „Dziwny jest ten świat” towarzyszącej nam od pierwszego koncertu, w pięknym wykonaniu Zuzanny Gulczyńskiej (absolwentki). Wierzymy wszak, że „ludzi dobrej woli jest więcej”.
Kulturę Zachodu i Ameryki zaprezentowali: Alicja Czoska, Adrianna Klinkosz, Jędrzej Kwaśnicki, Maksymilian Nowak, Miłosz Sobczak, Zuzanna Zając.
Warto podkreślić, że młodzi wykonawcy sięgając po znane utwory współczesnych piosenkarzy, zawsze nadawali śpiewanym piosenkom indywidualny rys nie tylko w warstwie muzycznej czy w ich interpretacji, ale także w samym wyborze repertuaru. Śpiewali o rzeczach ważnych dla siebie: miłości, bliskości, codziennych smutkach, rozczarowaniach, walce o wolność, odkrywaniu świata i nowych dróg.
A śpiewali bardzo dobrze po warsztatach poprowadzonych p. Tomasz Lesnera.
Wykonawcom akompaniowała Zuzanna Sowa. Konferansjerkę prowadzili: Malwina Malinowska i Jacek Bruhn.

Słów parę o gościach specjalnych. Po raz pierwszy (oby nie ostatni) na naszej scenie wystąpił zespół „Trzeci Peron” w składzie: Agnieszka Kostencka-Zientkiewicz (nasza absolwentka), Andrzej Marczyński, Adam Idźkowski, Wit Zientkiewicz. Repertuar zespołu to przede wszystkim utwory znanych polskich poetów, m.in. E. Stachury, J. Kofty, A. Osieckiej, jak i własne (A. Marczyńskiego). Dobrze się stało, że zaprezentowali poezję śpiewaną, która cieszy się mniejszym zainteresowaniem ze strony młodych słuchaczy, ale bliska jest pokoleniu „bazunowców” (a tych mogliśmy zobaczyć wśród widzów). Zapewne Gałczyński opatrzyłby to cytatem z własnego wiersza: „Liryka, liryka, tkliwa dynamika, angelologia i dal” .
Gościem specjalnym była także utalentowana Marta Piastowska - uczennica SP nr 9, która od najmłodszych lat świetnie radzi sobie na scenie.

Na zakończenie informacja, na która wielu czekało! Efektem aukcji przeprowadzonej przez Jacka Bruhna, Dawida Gulcza (naszych absolwentów) i Adę Klinkosz jest suma 2940 zł.
Gdyby nie szeroko rozumiane pojęcie Dobra, zapewne nie zdobylibyśmy tych pieniędzy i nie moglibyśmy przekazać ich na domy dziecka w Ukrainie.
Gorące podziękowania należą się rodzicom występujących uczniów, sympatykom szkoły oraz ofiarodawcom– uczniom naszego liceum i PZS nr 4 (tu ukłony dla p. Beaty Albeckiej, która zaktywizowała swoich uczniów i ich rodziny).
Dary przekazali: Jacek Bruhn, Michalina Bielawska, Weronika Ciepłowska, Emilia Fierka, Alicja Gaszta, Zofia Łobażewicz, Emilia Nadolska, Tetiana Parfenovych i jej córka Maryna, Alicja Pietrzak, Małgorzata Skuza, Marek Wenta, Katarzyna Szyca, Oktawia Tusień, Denis Woronin (lat 9), Lilianna Wysocka (autorka plakatu), Svitlana Zamorska oraz znani fotograficy: Maryla Różańska, Małgorzata Nowak, autor komiksów – Jan Plata-Przechlewski oraz p. Piotr Bławat. Swoje prace wystawiło też koło młodych przedsiębiorców działających pod opieką p. Anety Kłosińskiej oraz wolontariusze zbierający pieniądze w czasie aukcji i w trakcie sprzedaży ciast - podopieczni p. Ewy Brzoskowskiej.
Tyle o tych na scenie i widowni, ale przecież jest zawsze ktoś, kto stoi na zapleczu i po cichu, solidnie i z zaangażowaniem wykonuje swoją pracę - osoby od oświetlenia i nagłośnienia: Paweł Laskowski i Adam Lekner oraz od utrwalania ulotnych chwil – dokumentujący ruch, obraz i dźwięk p. Marian Sobiczewski oraz młode fotografki: Kinga Chołody i Zofia Feter .

Wszystkich uczestników koncertu widzów (w tym wicestarostę p. Jacka Thiela) witała i żegnała p. dyr Marzena Skrzynecka, dzielnie walcząca w imieniu własnym i p. dyr Katarzyny Bojke o zakup plakatu koncertu i fotografii.

Droga ku dobru jeszcze nie ma swego końca. Podążamy nią inspirowani przez reżyserkę i scenarzystkę wszystkich pięciu koncertów – p. Edytę Łysakowską – Sobiczewską, podążamy do wyznaczonego na pierwszym koncercie celu: nie walka ze złem, ale jego leczenie. Ponadto jeszcze nie skończyliśmy tkać gobelinu. Przed nami kolejne warsztaty i przygotowanie perfomence’u podsumowującego całość projektu.

E.Ł-S, M.S.