W dniu 24 lutego 2023 roku uczniowie klas 1a (Maja Marcjanek, Kacper Łukasiewicz), 3c (Kacper Niedbała) oraz 3h (Karolina Hinz, Natalia Wojewska, Jakub Jankowski, Paweł Lilla oraz Maciej Szydlik) wraz z Panią Profesor Edytą Łysakowską-Sobiczewską wzięli udział w pierwszej edycji interdyscyplinarnej konferencji popularnonaukowej dla młodzieży pod tytułem: Komunikacja. Świat znaków i znaczeń w nauce i sztuce, zorganizowanej przez II Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Sopocie.

MicrosoftTeams image 2023 03 01T110929.342

Organizatorzy imprezy tak piszą o celu swoich działań :
Temat konferencji był tylko punktem wyjścia do sformułowania własnego tematu/zagadnienia i przygotowania maksymalnie 15 minutowego wystąpienia z wybranej dziedziny nauki i/lub sztuki, w której prelegent pokaże zdefiniowany, dookreślony przez siebie problem w wybranym obszarze/obszarach, przykładowo: literatury, językoznawstwa, translatoryki, matematyki, biologii, filozofii, fizyki, malarstwa, filmu, teatru, muzyki, informatyki, komiksu.

Spotkanie otworzył dr. Wojciech Glac (profesor Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego) wykładem na temat budowy i funkcjonowania ludzkiego mózgu. Następnie odbyła się właściwa część konferencji – konkurs wystąpień, w trakcie którego poruszone zostały przeróżne tematy: neuroarchitektura, falerystyka czy modliszki i ich fascynujące życie.

Miło nam poinformować, że Maja Marcjanek zajęła II miejsce z wystąpieniem pod tytułem: Świat znaków w wybranych filmach Krzysztofa Kieślowskiego, natomiast Natalia Wojewska oraz Karolina Hinz zajęły III miejsce, prezentując wykład Zamiast przeklinać ciemności, dlaczego nie spróbujesz zapalić świecy? Ani Choying Drolma – o symbolice światła. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia, a każdy prezentujący - nagrody książkowe. W znamienity Jury zasiadały: dr Małgorzata Czaja (chemia), dr Krystyna Burkiewicz (biologia) oraz mgr Edyta Łysakowska-Sobiczewska.
Atmosfera była wyjątkowa ze względu na zacne grono wykładowców, jak i różnorodność przedstawianych tematów. Wszyscy uczestnicy podkreślali, że konferencja była dla nich wartościowym i motywującym doświadczeniem zachęcającym do dalszych poszukiwań i rozwijania tematów.

Natalia Wojewska

 

20230224 143106