DZIEŃ AUTORÓW EUROPEJSKICH (27.03.2023) to nowa inicjatywa Komisji Europejskiej. Połączenie sektorów literatury i edukacji, tak by zachęcić Europejczyków, w szczególności młodzież, do czytania i pomóc im odkryć literaturę europejską oraz jej różnorodność językową i kulturową - oto główne założenie tego wydarzenia.

Gościem specjalnym naszej licealnej I edycji wydarzenia była pani Zofia Szachnowska - Olesiejuk pełniąca funkcję przewodniczącej oddziału północnego Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.

 DSC1870

Uczestniczący w spotkaniu uczniowie klas dwujęzycznych poznali warsztat pracy tłumacza literatury i zdobyli wiele cennych informacji praktycznych z tego zakresu.

Pani Zofia Szachnowska - Olesiejuk odczytała fragmenty kilku przetłumaczonych przez siebie książek, co pozwoliło zorientować się, jak szczegółowo należy się przygotować do pracy translatorskiej. Styl i tematyka każdej z pozycji były zupełnie różne. Piękny język literacki obok slangu, czy nie do końca poprawnych gramatycznie dialogów dziecięcych, to z całą pewnością duże wyzwanie dla tłumacza.

Młodzież chętnie zadawała pytania dotyczące drogi edukacji, jaką trzeba przejść, by móc podjąć pracę w tym zawodzie. Interesowała się  treścią książek z bogatego dorobku translatorskiego naszego gościa, jak również bibliotecznymi nowościami w języku angielskim. Rozmowy trwały nawet po tym, jak dzwonek na przerwę oznajmił moment zakończenia spotkania.

Dzień Autorów Europejskich i opisana powyżej warsztatowa formuła spotkania pokazały, że zaproponowana tematyka interesuje uczniów jak i nauczycieli naszego liceum,  a regały biblioteczne oferujące literaturę w językach obcych cieszą się coraz większą popularnością.