18 kwietnia 2023 r. odbyła się wycieczka do Oświęcimia, podczas której uczniowie naszego liceum pod opieką prof. Ewy Brzoskowskiej oraz prof. Marcina Graczyka mieli okazję uczestniczyć w tzw. Marszu Żywych. Jest to wydarzenie międzynarodowe, odbywające się co roku, aby upamiętnić i oddać hołd wszystkim ofiarom Holokaustu. W uroczystościach wzięło udział tysiące osób, przede wszystkim młodzi Żydzi z całego świata, m.in. z Izraela, Argentyny, Meksyku, Stanów Zjednoczonych, a także kilkuset uczniów z polskich szkół.

IMG 4272

Ponadto, jeszcze przed samym marszem, reprezentanci naszego liceum mieli możliwość zwiedzenia terenu byłego obozu Auschwitz oraz poczuć grozę, emanującą z takich obiektów historycznych jak krematorium czy też Ściana Śmierci.

Głównym elementem uroczystości był marsz rozpoczynający się w obozie Auschwitz I w Oświęcimiu, a kończący się w obozie Auschwitz II-Birkenau w Brzezince. Na jego czele szły osoby ocalałe z zagłady, które wspólnie z resztą uczestników (w tym także prezydentem Włoch) pokonały trzykilometrową trasę. Było to ogromne przeżycie dla naszych uczniów, bowiem takimi samymi drogami zmuszeni byli iść w czasie II wojny światowej niewinni więźniowie i jeńcy.

Następnie cała młodzież zgromadziła się na terenie Birkenau, przy pomniku upamiętniającym ofiary obozu. W pobliżu ruin komór gazowych i krematoriów odbyła się główna ceremonia. W jej trakcie wygłosili przemówienia m.in. prezydent Włoch Sergio Mattarella oraz rabin z Izraela – Israel Meir Lau.

Dlaczego warto brać udział w tego typu wydarzeniach? Na to pytanie odpowiedziała jedna z uczestniczek marszu - Beata Cierpisz z klasy 3g:
,,Uważam, że uczestnictwo w Marszu Żywych daje sporo do myślenia. Podążanie tymi ścieżkami, po których, w przerażających czasach, stąpali więźniowie obozów koncentracyjnych przyprawia o dreszcze i uczucie niepokoju. Według mnie, organizowanie takiego marszu jest potrzebne – nie możemy nigdy zapomnieć o Holocauście, tej największej zbrodni w dziejach historii."

Zatem wycieczka ta wzbudziła na pewno wiele emocji wśród naszych uczniów. Myślę, że warto organizować tego typu uroczystości, ponieważ jest to doskonała lekcja dla młodzieży. Dzięki takim doświadczeniom młodzi ludzie bardziej docenią to, co mają oraz to, że mogą żyć w wolnym kraju.

Weronika Krauze