W dniu 2 czerwca 2023 roku mieliśmy ogromną przyjemność gościć w naszej szkole Molly Astarita, amerykańską stypendystkę prestiżowego programu wymiany Fulbrighta. DSC2752

 

Poprowadziła ona zajęcia z sześcioma klasami naszego liceum, opowiedziała o swoich doświadczeniach z rocznego pobytu w Polsce, o tym co ją zdziwiło i zachwyciło. Przedstawiła prezentacje o swoim rodzinnym stanie Iowa, a także amerykańskim systemie edukacji, popularnych potrawach, sportach i sposobach spędzania czasu przez młodych Amerykanów. Nasza stypendystka także żywo zainteresowała się szkolnymi tradycjami “Sobieskiego”, szczególnie ujęły ją słynne bordowe czapeczki :-)

Molly przybliżyła nam również działalność Polsko-Amerykańskiej Fundacji Fulbrighta, działającej pod patronatem Ambasady Stanów Zjednoczonych (Fulbright Poland).

 Program Fulbrighta jest największym programem wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych, funkcjonującym w ponad 160 krajach na całym świecie i promującym współpracę na rzecz rozwoju relacji międzyinstytucjonalnych pomiędzy USA i innymi krajami.

Spotkanie okazało się bardzo cennym doświadczeniem dla naszych uczniów i nauczycieli. Dzięki licznym prezentacjom i dyskusjom, uczestnicy osłuchali się z amerykańskim akcentem, podnosząc swoje kompetencje językowe i dzięki przekazywanym przez stypendystkę ciekawostkom o języku, kulturze, geografii i polityce Stanów Zjednoczonych, poszerzyli swoją wiedzę ogólną. Młodzież zasypała naszego gościa pytaniami o możliwość kontynuacji nauki na studiach i podjęcia pracy w USA, co tylko potwierdziło, że wizyta Molly w naszym liceum stała prawdziwą inspiracją do poznawania różnorodności Stanów Zjednoczonych i planowania przyszłości przy wykorzystaniu możliwości programu Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.

Mamy nadzieję na kolejne tak wartościowe spotkania!