Dnia 19.06.2023 r. uczniowie naszego liceum uczestniczyli w projekcji filmu Jutro będzie padać w reżyserii Sebastiana Karaśkiewicza. Projekcję poprzedził wykład wprowadzający do problematyki filmu wygłoszony przez dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie - Michał Hinca.

IMG 20230619 095344

Podkreślił on, jak długo mieszkańcy Pomorza czekali na niepodległość oraz jak wielka była skala represji, które dotknęły Kaszubów po 1939 roku. Film fabularny poświęcono historii Kaszubów w latach 1930-1951. Mogliśmy zaobserwować, jak II wojna światowa zmieniła relacje między zamieszkującymi pomorskie ziemie Kaszubami, Polakami i Niemcami. Na przykładzie rdzennej kaszubskiej wielopokoleniowej rodziny oraz losów ich sąsiadów- rodziny polsko- niemieckiej zobaczyliśmy, przed jak trudnymi wyborami stali bohaterowie, szczególnie gdy pod presją okupanta podpisywali niemiecką listę narodowościową. Widzieliśmy też rodzenie się ruchu oporu na Pomorzu oraz dramat wyzwolenia, kiedy czasem wyzwoliciele byli także oprawcami. Te okrutne sceny skontrastowano z pięknym dzieciństwem trojga głównych bohaterów, którzy mimo różnego pochodzenia, potrafili zbudować więź międzykulturową, a ich wielojęzyczność nie była barierą w prawdziwej komunikacji, bo przecież zdanie Jutro znowu będzie padać brzmi równie prawdziwie w każdym języku.
Trudna historia pięknej wielokulturowości zniszczonej przez okrucieństwo wojny została podkreślona malowniczymi ujęciami Ziemi Kaszubskiej, małej ojczyzny, z którą bohaterowie byli szczególnie związani. Całości dopełniła piękna muzyka filmowa sprawiająca, że niektóre ujęcia filmowe miały niezwykły, poetycki charakter.