Dnia 4 czerwca 2023 r. w Pelplinie odbył się finał XXI Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. Ks. Janusza St. Pasierba; kapłana, historyka sztuki, eseisty i poety. W związku z tym, że zostałem zaliczony w poczet laureatów, udałem się na południe powiatu tczewskiego, do Pelplina.

St.Wojciechowski

Uroczystość rozdania nagród miała miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury. Gala została uświetniona występem grupy teatralnej z II LO w Malborku, która swój bardzo oryginalny
i interesujący spektakl oparła na twórczości patrona konkursu. Postać ks. Pasierba wyśmienicie, ze szczegółami przybliżyła gościom, prezes Fundacji
im. ks. Janusza Pasierba – p. Maria Wilczek - przyjaciółka wybitnego kapłana. W swoim krótkim wykładzie zwróciła uwagę na wielką miłość księdza Pasierba do Boga i innych ludzi, i na wielkie poświęcenie, z jakim spełniał swoją misję.
Nagrodzonych w każdej z czterech kategorii było wielu, gdyż w konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, licealnych oraz studenci. Ja otrzymałem nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za drugie miejsce w kategorii: esej, który opatrzyłam tytułem „Niesiemy skarb w naczyniach glinianych”. Podziękowania przekazano także nauczycielom zachęcającym nas, uczniów, do wzięcia udziału w konkursie. Moim mentorem była p.prof. Edyta Łysakowska-Sobiczewska.
Wyjazd do Pelplina był dużym przeżyciem nie tylko ze względu na uroczysty charakter zakończenia festiwalu, ale i ze względu na miasto, w którym się on odbywał. Miejsce z pozoru mało atrakcyjne, ale można w nim zobaczyć np. pocysterski klasztor czy też gotycką katedrę z trzema rodzajami wspaniałych sklepień, wypełnioną wyjątkowymi obrazami i rzeźbami (Ach! nasza katedra oliwska może się schować przy pelplińskiej!). Bazylika posiada również zabytkowe organy, na których w wakacje grane są koncerty. Równie ciekawe były eksponaty diecezjalnego muzeum - bogate szaty liturgiczne, złote monstrancje, dzieła sztuki ze średniowiecza i baroku. Zabrakło czasu na dokładne obejrzenie wszystkich ciekawych obiektów w mieście, w tym biskupich ogrodów.
Wyjazd do Pelplina zdecydowanie należał do udanych, a ja każdemu polecam wzięcie udziału w festiwalu im. ks. Pasierba, a przede wszystkim do zapoznania się z Jego twórczością!

Stanisław Wojciechowski kl.1g


Ps. Warto dodać, że Staś Wojeciechowski jest już laureatem Interdyscyplinarnego Konkursu Literackiego „Szymborska w oczach młodych Pomorzan”, Wojewódzkiego Konkursu Dziennikarsko-Literackiego im. M.Odynieckiego oraz Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „A. Fredro inspiruje”. Na uroczystość rozdania nagród nasz pisarz udaje się do Warszawy 20.06. 2023 r. Mamy nadzieję, że wzorem lat ubiegłych będziemy mogli obejrzeć transmisję z tego wydarzenia.