Niedawno informowaliśmy, że uczeń naszego liceum Stanisław Wojciechowski został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego organizowanego od trzech lat przez pana Tomasza Zimocha i jego Biuro Poselskie. Każda edycja konkursu jest związana z obchodami rocznicy urodzin wybitnego Polaka wybranego przez Sejm RP na Patrona Roku.

Staś Wojciechowski w Warszawie owy

I edycja była poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi, druga- Wandzie Rutkiewicz, a tegoroczna – Aleksandrze Fredrze.
Fredro- komediopisarz, pamiętnikarz, poeta oraz żołnierz kampanii napoleońskich zainspirował Stasia do napisania pracy pt. „Wprzódy u nas wyschnie woda, nim tu u nas będzie zgoda”, wykorzystując w niej znajomość p.w. lekturowej „Zemsty”. Szacowne jury w składzie: Agnieszka Uścińska, Joanna Lisiewicz, Artur Barciś, Paweł Łęcki, Krzysztof Jankowski Jankes oraz Tomasz Zimoch.
W okolicznościowej publikacji zawierającej m.in. prace laureatów, dr Joanna Lisiewicz napisała o pracy Stasia: „Autor z dużą swobodą i błyskotliwą uważnością poddaje analizie narodowy pakiet wad Polaków, bada niemal laboratoryjnie narodowy krwioobieg przesiąknięty sporami, waśniami, konfliktami, widzi zatory żył głębokich w postaci uprzedzeń, stawiania na swoim. Słowem, po Fredrowsku dostrzega mur i zemsty wszelakie. Nawołuje jednocześnie do porzucenia uprzedzeń. Brawo!”.
Uroczystość rozdania nagród odbyła się 21 czerwca 2023 r. w gmachu sejmu. Podczas spotkania wszyscy laureaci mogli usłyszeć napisane przez siebie prace w pięknej interpretacji znanej „aktorki z Kaszub” - Danuty Stenki, mogli też opowiedzieć coś o sobie. Staś, odpowiadając na pytania Tomasza Zimocha, podkreślającego, że jest najmłodszym uczestnikiem konkursu, wykazał się dużym poczuciem humoru, umiejętnością wypowiadania się na forum i dobrym refleksem. Towarzyszyła mu mama, która podkreśliła, że dużo rozmawia z synem i dyskutuje z nim na różne tematy.
„Do końca nie było wiadomo, kto otrzyma pierwszą nagrodę, napięcie potęgował fakt, że w dwóch poprzednich edycjach konkurs wygrały uczennice z naszej szkoły [Maja Sikorska, Zuzanna Dębiec- dop. red]. Ostatecznie okazało się, że Wejherowo zostało „zdegradowane” przez uczennicę z Gniezna, a ja zająłem drugie miejsce. Po wręczeniu głównej nagrody zostaliśmy zaproszeni na zwiedzanie Sejmu. Pan Poseł Tomasz Zimoch okazał się wspaniałym gospodarzem. Wyjazd do Warszawy zdecydowanie należał do udanych, a konkurs był świetną okazją do zastanowienia się nad twórczością Fredry i spojrzenia na nią z innej strony” - wspomina laureat.

Stasiowi zdalnie towarzyszyli także uczniowie klasy I g., którzy czekali z bijącymi sercami na werdykt. Ich reakcje uwieczniła p. Urszula Sztuka, nagrywając krótki film, ukazujący moment niekłamanej radości w momencie ogłoszenia werdyktu oraz podczas wypowiedzi Stasia, pozdrawiającego swą klasę i szkołę. I chyba życzliwość koleżanek i kolegów z klasy jest największą nagrodą dla tegorocznego laureata.

Edyta Łysakowska-Sobiczewska