W dniu 7.06.2023 klasa 1a wraz z opiekunami uczestniczyła w koncercie poświęconym polskości Pomorza „Jak skała na morzu”, który odbył się w sali koncertowej Muzeum II Wojny Światowej. Na koncert zostaliśmy zaproszeni, wraz z młodzieżą trójmiejskich szkół i regionu, przez Panią Małgorzatę Bielang, Pomorskiego Kuratora Oświaty.

jak skała na morzu

Połączony był on z wystawą historyczną i projekcją filmu dotyczącego trudnych losów Pomorza, przedstawiającego jego losy od Książąt Pomorskich aż po wydarzenia 1989 roku. Szczególnie wiele
uwagi poświęcono dramatycznym wydarzeniom z okresu II wojny światowej, kiedy to represje i terror dotknęły Polaków, a w szczególności Kaszubów bardzo intensywnie. Symbolem tych zdarzeń stały się Stutthof i Piaśnica.
Następnie mogliśmy wysłuchać współczesnych piosenek utrzymanych w różnej konwencji, opowiadających współczesnym językiem o wydarzeniach historycznych. Usłyszeliśmy Marikę, Lilu, Monę, Olę Idkowską, Jędrzeja Kodymowskiego, Darka Malejonka. Ich występ to, jak czytamy w informacjach przedkoncertowych, muzyczna opowieść o walce, umiłowaniu wolności i miłości do ojczyzny pokoleń ludzi mieszkających nad Bałtykiem, a „teksty piosenek odnoszą się do kolejnych wydarzeń historycznych od lat pradawnych przez trudne lata tworzenia i utrzymania polskości, opór i walkę lat okupacji - okupioną cierpieniem wielu pomorskich rodzin, przez utworzenie Solidarności i powrót wolnej i demokratycznej Polski”.
Swobodzie tekstów towarzyszyła swoboda aranżacji i stylu, usłyszeliśmy piosenki utrzymane w konwencji rapu, jazzu, popu, były też ballady, które spodobały się najbardziej. To był niewątpliwie oryginalny pomysł na lekcję historii.

Beata Płotka