W dniach 4 do 12 marca 2023 r. grupa 12 uczniów naszego Liceum pod opieką dwóch nauczycielek poznawała obyczaje i atrakcje turystyczne Gran Canarii, jednej z Wysp Kanaryjskich należących do Hiszpanii. Wszystko to dzięki udziałowi w mobilności grup uczniowskich w ramach projektu “Exchange of cultures”, programu Erasmus+!

332151768 153644604210556 2626138075617061988 n

Młodzież zakwaterowana była w domach rodzin goszczących swoich projektowych partnerów ze szkoły IES Poeta Tomás Morales Castellano w Las Palmas, stolicy wyspy. Mieliśmy szczęście przybyć akurat w dniu wielkiej corocznego karnawału w mieście. Uczestniczyliśmy w wieczornej paradzie, obserwując kilkugodzinny korowód artystów śpiewających i tańczących w barwnych kostiumach, któremu towarzyszyła rozgrzewająca
muzyka i śmiech. Od poniedziałku do piątku nasi uczniowie brali udział w zajęciach szkolnych swoich gospodarzy, m.in. w lekcjach matematyki, chemii, geografii, biologii, języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego i technologii informacyjnej. Doskonalili swoje umiejętności gotowania podczas warsztatów kulinarnych, czego owocem były własnoręcznie wypieczone pyszne donuty z lukrem! Mieli także możliwość sprawdzić swoje artystyczne talenty, wytwarzając piękne pamiątkowe prace na warsztatach malowania na szkle.
Jednym z elementów wymiany kultur była nauka tańców narodowych i regionalnych. Nasza młodzież nauczyła Gran Kanaryjczyków poloneza, a oni w zamian naszych uczniów kroków bachaty, ognistego tańca pochodzącego z Karaibów. Spotkanie zakończyliśmy wspólnymi pląsami w rytmie belgijki. 
Podczas pobytu, Daniel, nauczyciel historii w szkole partnerskiej, oprowadził nas po najciekawszych miejscach Las Palmas i opowiedział o historii
miasta i jego znanych mieszkańcach. Zwiedziliśmy założone w XIX wieku Archeologiczne Muzeum Kanaryjskie, znajdujące się w urokliwej historycznej części miasta - Vegueta. Museo Canario gromadzi imponującą kolekcję przeszłości całego archipelagu, w tym spory zbiór mumii i szkieletów autochtonów. Byliśmy także w Muzeum Nauki i Technologii - Elder, gdzie zrobiliśmy sobie zdjęcie w kabinie myśliwca, odbyliśmy seans na temat gwiazdozbiorów w sali kinowej 3D i samodzielnie wykonywaliśmy eksperymenty.
Najwięcej pozytywnej energii i emocji, poza opalaniem się na pięknych złotych i czarnych plażach Las Palmas, dostarczyły naszym uczniom dwa sportowe wydarzenia zorganizowane dla nich przez szkołę partnerską, tj. nauka surfowania oraz żeglowanie. Okazało się, całkiem nieźli z nas surferzy, a i sztuka żeglowania nie jest nam obca! Nasi uczniowie pod opieką rodzin goszczących zwiedzali także różne inne atrakcje wyspy, m.in. Maspalomas, która oferuje cudowne plaże i zjawiskowe wydmy, rybacką wioskę Agaete z Parkiem Archeologicznym, urokliwe miasto Teror, będące ośrodkiem religijnym i pielgrzymkowym oraz prowincję Tejeda, gdzie znajduje się wulkaniczna skała Roque Nublo.
Program mobilności był bardzo intensywny i okazał się niezapomnianą przygodą. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele wymienili się swoimi doświadczeniami edukacyjnymi i nawiązali cenne przyjaźnie. Nasza młodzież wróciła opalona, z podwójną energią do nauki i z pełną garścią pozytywnych wspomnień z pobytu na Wyspach Kanaryjskich.
 
Olga Aleksandrowska