Tegoroczne wspólne czytanie polskiego dzieła, lektury wywołującej gwałtowne spory między jej zwolennikami a przeciwnikami, rozpoczęło się od nie tylko od słów ciepłego przywitania zgromadzonych na szkolnej auli gości i uczniów oraz przypomnienia historii NC, ale i od przedstawienia opinii jednego z recenzentów powieści E.Orzeszkowej (nieco prowokacyjne hasło naszego czytania „Bez szkolnych uprzedzeń” wymagało wszak wyjaśnienia).

351A0191

Organizatorom zależało na zachęceniu uczniów klas pierwszych (ich obecność stała się już tradycją szkoły) - poprzez wzorcowe, momentami udramatyzowane, czytanie - do zapoznania się ze szkolną lekturą ( ta zawsze budzi opór ze strony ucznia!), a tym samym do odkrywania bogactwa formy i treści tej pozytywistycznej powieści. Oczywiście, dobór wątków służył ukazaniu fragmentu polskiej historii, a także uniwersalności wielu problemów ukazanych przez autorkę.
Czytaniu towarzyszyła prezentacja nt. twórczości E.Orzeszkowej, którą przedstawili Mateusz i Piotr Dziadowicze, muzyka w wykonaniu Zuzanny Sowy, nadniemeńskie pieśni w profesjonalnym wykonaniu Izabeli Wawrzyniak, Nikodema Baldowskiego i uczennicy wejherowskiej SP nr 9 - Marty Piastowskiej, których do występu przygotowała prof. Beata Płotka. Wybrane kadry ekranizacji „Nad Niemnem”, jak i materiały edukacyjne przygotowane przez panie bibliotekarki: Beatę Geffroy i Monikę Wawrzyniak  scenografia dopełniały obrazu całości wydarzenia.
Ważne dialogi bohaterów Korczyna i Bohatyrowicz czytali: Gabriela Lisius – Starosta Wejherowski,
Jacek Thiel - Wicestarosta, Krzysztof Sapieha- zastępca wójta gminy Gniewino, Katarzyna Bojke - dyrektor I LO, nauczyciele, uczniowie liceum wraz z rodzicami, członkowie Teatru „Prawie Lucki” oraz zaproszeni goście : Paulina Angel, Nikodem Bladowski, Alicja Chojecka, Maksymilian Chojecki, Agnieszka Ewald, Franciszek Formella, Angelika Grubba, Jakub Korthals, Karol Mazurkiewicz, Jolanta Piastowska, Łukasz Piekut, Anna Urmańska, Wojciech Stanisławczyk, kpt. Marek Wenta, Maciej Wenta, Amelia Wicka, Maciej Wysocki. Narratorem spajającym kolejne wątki był Jacek Bruhn. Nad oprawą techniczną czuwali z mniejszą lub większą uwagą: Paweł Laskowski i Adam Lekner.
Czy spotkanie zaliczyć do udanych? Trudno na to pytanie odpowiedzieć. Należałoby przeprowadzić jakąś ankietę. Wiemy jedno - pierwszoklasiści trzymali formę: nie używali telefonów komórkowych, nie ziewali ostentacyjnie, nie zasypiali. Ożywiali się, gdy czytanie było bardzo energetyczne, gdy mogło dotyczyć ich problemów (np. rozmowy rodziców z dziećmi czy konflikty między szlachtą
a wsią ). Efektem wspólnie spędzonych godzin na pewno są piękne zdjęcia wykonane przez panią Małgorzatę Nowak, znaną w Wejherowie i zagranicą fotografkę.
A Niemen? Niemen wciąż płynie…

                                                                                                                                                                                                                               Edyta Łysakowska-Sobiczewska