Nauczyciel chemii p. Marzena Skrzynecka uczestniczyła w kursie językowym i kulturowym w Dublinie.

MicrosoftTeams image 2023 10 10T083254.408

Wszystkich zainteresowanych z przyjemnością informuję o nietypowym tygodniu lipca, który spędziłam w Dublinie uczestnicząc w kursie językowym i kulturowym, zorganizowanym w ramach programu Erasmus+ przez Europass Teacher Academy.

Dublin powitał mnie deszczową i wietrzną pogodą, która towarzyszyła mi przez cały okres pobytu w Irlandii. Mieszkańcy Dublina ze stoickim spokojem przyjmowali kolejny deszczowy dzień. Ten stoicki spokój z biegiem czasu udzielił się również i mi. W dżdżysty poranek w miejscu zamieszkania witano mnie życzliwym uśmiechem i słowami „Welcome in Ireland” lub „Eh, Irish summer”– ta niezwykła życzliwość oraz cierpliwość i wewnętrzny spokój Irlandczyków zostanie w mojej pamięci.
Zajęcia lekcyjne prowadziła rodowita Irlandka, która z pasją uczyła nas języka angielskiego oraz historii Irlandii. Szczególną uwagę zwracała na trudne okresy w historii kraju, tj. okres wielkiego głodu i emigracji ekonomicznej w XIX w. oraz niespokojny czas XX w. określany przez Irlandczyków mianem „kłopotów”. Kulturowa część naszych zajęć została uzupełniona zwiedzaniem i interaktywnego dublińskiego muzeum emigracji, które (w mojej opinii) w wyczerpujący sposób przedstawia historię i kulturę Irlandii, wycieczkami oraz … nauką tańca irlandzkiego.
Rownolegle do zajęć mojej grupy odbywały się kursy o różnorodnej tematyce dla innych grup nauczycieli. Reprezentowali oni wszystkie poziomy edukacji, tj. przedszkola, szkoły podstawowe, średnie szkoły ogólnokształcące i zawodowe, szkoły wyższe i pochodzili z Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Węgier, Niemiec, Czech, Estonii, Austrii i Polski (w sumie spotkałam trzy osoby z naszego kraju).
Wszyscy integrowaliśmy się na zajęciach pozalekcyjnych - w szkole, na wycieczkach, „na mieście”, gdzie pracowicie szlifowałam swoje umiejętności komunikowania w języku angielskim.
Czym zaowocowała ta mobilność?
Oczywiście - zwiększeniem moich kompetencji językowych, poznaniem kultury i historii Irlandii wszystkimi zmysłami, nawiązaniem nowych znajomości z nauczycielami innych krajów UE, oderwaniem od codziennych, rutynowych obowiązków.
A równocześnie - wzrostem pewności siebie w sytuacji opuszczania własnej strefy komfortu, zmianą stylu reagowania na wydarzenia, na które nie mam wpływu oraz szeregiem pomysłów do wykorzystania w mojej codziennej pracy.

Gorąco zachęcam „nieprzekonanych” do skorzystania z możliwości kształcenia, które daje Erasmus +.

Marzena Skrzynecka