W dniach 23.09-01.10 2023 r. Sobieski reprezentowany przez grupę uczniów z klas 2, 3, 4 gościł w Bawarii, gdzie odbywał się German Week w ramach trójstronnej współpracy szkół z Niemiec (Gimnazjum im. Justusa von Liebiga w Neusäß), Chorwacji (XV Gimnazjum w Zagrzebiu) i Polski (I LO w Wejherowie), realizowany dzięki programowi Erasmus+. Uczestnicy projektu spotkali się już po raz trzeci, dlatego wydarzeniu towarzyszyła doskonała przyjacielska atmosfera. 

foto 14

Pierwsze dni młodzież spędziła na wycieczce, w czasie której płynęła Dunajem, zwiedzała Norymbergę, współpracowała na warsztatach w Muzeum Przyszłości. Uczniowie z Chorwacji i z Polski mieli okazję poznać szkołę i uczestniczyć w lekcjach swoich niemieckich gospodarzy. W gimnazjum w Neusäß odbyły się warsztaty z fizyki dotyczące wpływu zmian klimatycznych na życie na Ziemi. Uczestnicy projektu gościli na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Augsburgu, gdzie wysłuchali ciekawego wykładu o badaniach właściwości błon biologicznych i praktycznych aspektach wyników tych badań. Młodzież po wykładzie wizytowała laboratoria badawcze, miała możliwość przyglądać się pracy naukowców. Popołudniami dzięki zaangażowaniu hostów uczestnicy German Week zwiedzali Augsburg i jego okolice, poznawali bawarskie smaki, a przede wszystkich zacieśniali relacje. W piątek 29 września pracowali w szkole nad prezentacjami-relacjami z poszczególnych dni oraz quizami i interaktywnymi zadaniami dla uczestników naszej popołudniowej gali. Spotkanie z rodzinami naszych hostów było pełne śmiechu i radości. Niemieccy gospodarze, często z pomocą mieszkających u nich uczniów z Polski i Chorwacji przygotowali wspaniały poczęstunek. Naszym wspomnieniom ze wspólnego tygodnia towarzyszyła odrobina smutku, bo z trudem godziliśmy z faktem, że już za chwilę będziemy musieli się rozstać. Nasze doświadczenia, emocje, nowe i odświeżone przyjaźnie pozostaną z nami na zawsze!
Erasmus+ to wspaniała przygoda i okazja do rozwoju, która poszerza horyzonty i podnosi kompetencje językowe! Namawiamy Wszystkich do udziału w programie! Naprawdę warto!