Ja to mam szczęście
Że w tym momencie
Żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą
Grzegorz Tomczak

11.11 1

W dniu 10.11.2023r. w naszym liceum obchodzono uroczyście Święto Odzyskania Niepodległości.Warto jednak zauważyć, że w związku ze zbliżającą się 105. Rocznicą podjęliśmy cały szereg działań, mających na celu uczczenie tej ważnej w historii naszego narodu chwili. Zbieraliśmy informacje dotyczące formacji wojskowych, od czasów drużyny Mieszka I, po żołnierzy JW. GROM czy Formozy. Zwieńczeniem naszej pracy były plakaty dotyczące wojsk polskich.
Ćwiczyliśmy utwory patriotyczne, tu szczególnym zaangażowaniem wykazały się klasy pierwsze, uczestniczące w Szkolnym Konkursie Piosenki. Wreszcie uczestniczyliśmy w grze miejskiej, której celem było dotarcie do określonych punktów Wejherowa i udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące procesu odzyskiwania niepodległości. W różnych częściach naszego grodu można było spotkać trzecioklasistów i czwartoklasistów w charakterystycznych, symbolizujących naszą szkołę czapeczkach, rozwiązujących kolejne zadania wyznaczone przez twórcę zawodów na orientację, profesora Tadeusza Lecha.
Jednak na tym nie koniec. W dniu 10.11.2023r. mogliśmy uczestniczyć w akademii szkolnej, przygotowanej przez uczniów klasy 2a oraz solistów: Izabelę Wawrzyniak, Aleksandrę Schulz, Maję Werczyńską oraz Nikodema Bladowskiego pod opieką profesor Beaty Płotki, podczas której poznaliśmy trudną drogę do odzyskania niepodległości oraz wysłuchaliśmy wielu wspaniałych pieśni. Pokazywały one piękno naszej ojczyzny, trud walczącego o nią żołnierza, fascynację mundurem, miłość do pięknych ułanów czy podziw dla „wodza miłego”. Oczywiście uczestniczyliśmy również w akcji „Do Hymnu”, a zwycięzcy w konkursach otrzymali z rąk Pani Dyrektor nagrody. Zwieńczeniem spektaklu był wspólnie wykonany utwór Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos barda polskiej piosenki, Grzegorza Tomczaka. Sam autor wspomina, że napisał tę pieśń pod wpływem zmian czerwcowych 1989 roku. I choć czasem jej refren wybrzmiewał gorzko w historii naszej ojczyzny, w kontekście dramatycznych wydarzeń za wschodnią granicą i cierpienia braci Ukraińców dziś brzmi niezwykle szczerze i prawdziwie. Bo rzeczywiście mamy szczęście cieszyć się wolną, nietarganą wojną ojczyzną.
Jednak to nie koniec świętowania. Uczniowie klas pierwszych wraz z Wychowawcami i Dyrekcją uczestniczyli 11.11.2023r. w biało- czerwonej paradzie niepodległościowej zorganizowanej przez Starostę Wejherowskiego, Panią Gabrielę Lisius i Prezydenta Miasta Wejherowa, Krzysztofa Hildebrandta i wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne w Parku Miejskim. To było prawdziwie radosne świętowanie.