Dnia 11 października 2023 roku razem z moją klasą II g, pod opieką Pań Profesorek: Moniki Wawrzyniak i Edyty Łysakowskiej – Sobiczewskiej, wyruszyliśmy na edukacyjno-rekreacyjną wycieczkę do Gdańska.

MicrosoftTeams image 2023 11 20T133827.025

Pierwszym jej punktem było krótkie, lecz niezwykle ciekawe zwiedzanie Kościoła Rektorskiego Ojców Karmelitów pw. św. Katarzyny położonego przy ulicy Profesorskiej 3, który jest najstarszym kościołem parafialnym na Starym Mieście. Podziwialiśmy tam nie tylko wygląd świątyni, ale i wspaniałe dzieła takie jak: obrazy Antona Möllera czy Izaaka van den Blocka, wieżę kościelną zwieńczoną barokowym hełmem, barokowe epitafia, płytę nagrobną astronoma Jana Heweliusza pochodzącą z 1659 roku oraz obraz Matki Boskiej Bołszowieckiej, który został tam przeniesiony po II wojnie światowej. Po tym fascynującym przeżyciu duchowym udaliśmy się do pobliskiej kawiarni Starbucks na małe co nieco, aby wzmocnić siły fizyczne. Następnie dotarliśmy do głównego punktu naszej wyprawy, czyli na ulicę Rajską 6, przy której znajduje się Dom Technika NOT, w którym to został wystawiony wspaniały spektakl pt. ,,Piraci. Musical niesuchy”. Było to widowisko, w którym wystąpili razem młodzi i doświadczeni artyści. Musical poruszał ważkie problemy, przedstawiał bowiem historię grupy nastolatków zagubionych w świecie dorosłych, (którzy sami przestali rozumieć ten świat) , zmagającej się z przytłaczającymi ich problemami: brakiem akceptacji siebie, próbą odnalezienia się i wpasowania w dzisiejsze realia czy kreowanie siebie we współczesnych czasach – niepewnych i nieobliczalnych. Rzeczywistość, bombardowana znienacka pandemią COVID-19, izolacją społeczną i zerwanymi relacjami, wojną w Ukrainie czy zagrożeniami klimatycznymi, wywołuje w młodych ludziach, zresztą nie tylko w nich, strach i potęguje bezradność spowodowaną ograniczoną sprawczością. Wszystkie te czynniki składają się na zgubienie nastolatków w świecie dorosłych i bardzo często przyczyniają się do młodzieńczego buntu, który również fenomenalnie został oddany w spektaklu. Pomimo jakże poważnej problematyki widowiska, musical wcale nie trącił smutą i nudą, wręcz przeciwnie, można rzec, że przypominał radosną komedię. Oprócz barwnych kostiumów, pięknej, energicznej muzyki i magicznej scenografii, emanował niezwykłą rześkością młodzieńczego ducha. Energiczność aktorów i ich bardzo pozytywne, ciepłe nastawienie do publiczności sprawiło, że atmosfera spektaklu była czadowa! Ważna tematyka pokazana w humorystyczny sposób naprawdę przemawia do młodego widza!
Podsumowując, uważam, że nasza wycieczka była świetną, niezapomnianą przygodą, która nie tylko dużo nas nauczyła, ale i bardzo nas zintegrowała. Musical ,,Piraci” pozwolił nam w zabawny i przyjemny sposób zrozumieć wagę i wielkość nastoletnich problemów, które, wbrew pozorom, wcale nie są błahe i trywialne.
Już dziś czekamy na kolejny wyjazd! Dziękujemy za wspaniałe chwile!

Krystyna Budnik
uczennica klasy II g