To oni, młodzi literaci, aktorzy, śpiewacy budują artystyczną atmosferę naszej szkoły, więc nie można nie obwieścić światu, że są wśród nas, że łowią nagrody nie tylko dla siebie (wszak swoimi osiągnięciami rozsławiają także szkołę). O nich ten tekst.

Laureatki konkursu Gdańsk2jpg 1

Staś Wojciechowski - laureat II nagrody XVIII edycji Wejherowskiego Konkursu Literackiego “Powiew Weny”, którego mottem były słowa polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej: Świat jest tak wielki, że wszystko jest szczegółem. O konkursie opowiada laureat:
„ 30 listopada br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie odbyło się podsumowanie
konkursu. Na konkurs wpłynęło 36 prac, po 18 w kategorii młodzieży i kategorii dorosłych,
z tego po 7 prac w poezji i po 11 w prozie.
Dyrektor biblioteki, p. Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, dokonując podsumowania konkursu, powiedziała: Z prac konkursowych wynika otwartość autorów na piękno świata i otaczającej nas rzeczywistości, w których każde słowo, każda nuta emocji wpisana jest w pejzaż jak magnes przyciągający uwagę czytelnika i prowadzi go w podróż po świecie wyobraźni piszących ni. Ogłoszenie wyników uświetnili członkowie grupy teatralnej SWUTW "Srebrna Nitka", którzy zaprezentowali fragmenty nagrodzonych prac. Nagrody oraz gratulacje laureatom przekazali prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt wraz ze swym zastępcą Arkadiuszem Kraszkiewiczem i dyrektor biblioteki oraz p. Ewelina Magdziarczyk-Plebanek. Obecną edycję konkursu podsumował przewodniczący jury, pisarz Daniel Odija: Upór w pisaniu daje efekty, satysfakcję i wewnętrzne uspokojenie. Daje możliwość kontemplacji i nauki postrzegania wielu drobiazgów. Wielką sprawą literatury jest też uważność. Ona uczula na postrzeganie rzeczywistości, uwrażliwia na innych ludzi, uczy empatii oraz większego wtapiania się w ludzi, zwłaszcza w postaci przedstawianych bohaterów .
Za opowiadanie pt. “Jakaś historia”, którego pierwowzór ulegał wielu przemianom, otrzymałem drugą nagrodę w kategorii młodzieżowej. Nawiązując do wypowiedzi Daniela Odiji, organizatorom konkursu należą się wielkie podziękowania za propagowanie pisarstwa oraz za danie okazji nam, uczestnikom konkursu, możliwości podzielenia się myślami na temat twórczości polskiej noblistki” .

Cieszy fakt, że Stasiu nie zaprzestał tworzenia i ciągle rozwija swoje umiejętności literackie. Utwory laureatów znajdą się w pokonkursowym almanachu "Powiew Weny 2023", który najprawdopodobniej ukaże się drukiem jeszcze przed końcem bieżącego roku. To powód do dumy, gdyż pozostaje jakaś trwała pamiątką.

Do grona łowcy nagród dołącza młoda poetka – Kornelia Garstka (kl.2g), która interesuje się miejscem największej zbrodni na Pomorzu - Piaśnicą. W październiku 2023 r. zdobyła III miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Poezji Uczniowskiej „Piaśnica-kultura miejsca”, którego celem było uczczenie pamięci Polaków zamordowanych w lasach piaśnickich w 1939 r. oraz poszerzenie wiedzy o polityce okupacyjnej III Rzeszy na Pomorzu. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach : grafika komputerowa, plakat i wiersz. Kornelia napisała wiersz w j. kaszubskim. Teksty uczestników konkursu zostały zamieszczone w okolicznościowej publikacji. Uroczystość rozdania nagród miała miejsce w gdyńskim Klubie Marynarki Wojennej w obecności ks. Daniela Nowaka – współzałożyciela i kapelana Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka. Kornelia otrzymała także wyróżnienie w V Pomorskim Konkursie „Zbrodnia Piaśnicka. Młodzi pamiętają”

Skąd takie zainteresowanie Piaśnicą u młodej osoby? Tematyka piaśnicka jest mi bardzo bliska, nie tylko ze względu na lokalizację lasu i "bliskość" tych tragicznych wydarzeń, Lasy Piaśnickie odcisnęły swoje piętno również na historii mojej rodziny, to właśnie tam eksterminowani mieli być moi przodkowie. Uczęszczając na lekcje historii Kaszub w szkole podstawowej, poznałam historie lokalnych patriotów, które wywołały we mnie silne emocje. To właśnie te opowieści oraz udokumentowane zapiski inspirują mnie podczas pisania poezji – mówi Kornelia.

Osiągnięciami artystycznymi mogą także pochwalić członkinie Teatru „Prawie Lucki”. Jedną z nich jest Liwia Konkol (kl.2g), która dotychczas występowała w roli tancerki („Tańcząca z pędzlami” w programie satyrycznym „Niechaj każdy się dowie, jak to jest mieć szkołę w rozbudowie” oraz podczas inauguracji XVI OPMFT „Luterek”- tu rola Misi, bohaterki „Czasu Prawieku” O.Tokarczuk). Zdolnościami aktorskimi wykazała się w spektaklu „Podpropogowe podniecenie a’la Masłowska”). W grudniu br. postanowiła spróbować swoich sił w recytacji wierszy, biorąc udział w XVI Wojewódzkim Konkursie Interdyscyplinarnym „Szymborska w oczach młodych Pomorzan” (III nagroda) oraz VI Wojewódzkim Konkursie Interpretacyjnym Poetów Europejskich organizowanym przez XV LO w Gdańsk (wyróżnienie).
W obu tych konkursach wzięła także udział Otylia Formela (kl.1a) - nowa członkini naszego teatru, która otrzymała w każdym z nich III nagrodę.

Nie sposób pominąć dwu laureatek głównych nagród Konkursu Interpretacyjnego Poetów Europejskich: Laury Rutkowskiej (I miejsce) i Mai Werczyńskiej (III miejsce), których opiekunem artystycznym jest p. Barbara Malawska. Obie uczennice mają na swoim koncie liczne występy, udział w konkursach, nie tylko śpiewaczych. Maja od lat uświetnia wszystkie uroczystości szkolne, bierze udział w licznych koncertach, czaruje swym śpiewem nie tylko jurorów. Ponadto pisze ciekawe opowiadania. W tym roku została laureatką XXVII Ogólnopolskiego i XLI Wojewódzkiego Przeglądu Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa 2023”. Jej koleżanka Zuza Płuciennik (kl.2g) otrzymała w tym konkursie nagrodę „za przenikanie piękna natury z brzydotą wojny”). Nagrodzone teksty ukazały się w almanachu zawierającym wiersze nagrodzonych uczestników.

Z kolei o Laurze Rutkowskiej (kl.1e) czytamy na stronie Waszej Sceny Muzycznej „ jest niesamowicie zdolna, oprócz pięknego wokalu dysponuje też innymi talentami m.in. gra na skrzypcach, brała udział w spektaklach i musicalach organizowanych m.in. przez Wejherowskie Centrum Kultury. (…) Obecnie kontynuuje naukę w III kl. II st. szkoły muzycznej (…). Zdobyła bardzo wiele nagród w konkursach wokalnych, sięgając po najwyższe miejsca. Talent wokalny rozwija pod okiem wspaniałego nauczyciela i producenta muzycznego Pana Artura Sekury. Nagrywa covery i często je prezentuje podczas swych występów.” W tym roku została także laureatką (I miejsce) Powiatowego Konkursu Poezji Śpiewanej.

W tym samym konkursie II miejsce zdobyła Marta Byczk- kolejna utalentowana uczennica naszego liceum, która od I klasy brała udział w koncertach „Ku dobru”, prezentując na nich swe liryczne piosenki. Występuję w różnych miastach województwa pomorskiego, ale jej sława sięga dalej - ostatnio otrzymała wyróżnienie specjalne za twórczość autorską w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki „Co ci w duszy gra” w Wapienicy.

Edyta Łysakowska-Sobiczewska