„Wszystko się ze sobą łączy
Od zawsze tak jest.
Potrzeba łączenia jest najpotężniejsza ze wszystkich”.

Chór UG BIEGUNY MUZYKI 20.03.2024 065

Tak brzmiało motto koncertu muzyki chóralnej pt. „Bieguny Muzyki”, zorganizowanego 20 marca 2024 r. z okazji Święta Uniwersytetu Gdańskiego.
Akademicki Chór – główny bohater tego koncertu – „to jeden z najbardziej cenionych chórów akademickich w Polsce. Został założony w 1971 r. i od tego czasu reprezentuje Uniwersytet Gdański w kraju i za granicą. Wielokrotny laureat prestiżowych festiwali, olimpiad chóralnych, a także czołowych nagród oraz Grand Prix w konkursach międzynarodowych w Polsce i za granicą”- można przeczytać na stronie internetowej UG. Tym większym zaszczytem dla Liwii Konkol było zaproszenie jej na koncert tak znamienitego chóru.
Dlaczego Liwia? Pani Barbara Madany – reżyserka spektaklu grupy „3Próby”- obejrzała występ Liwii podczas inauguracji XVI OPMFT . Jak powiedziała, była zauroczona pięknem ruchu, nastrojem i oprawą sceniczną tej etiudy teatralnej, dlatego podszepnęła p.Zofii Bełdzińskiej – organizatorce koncertu- zaproszenie Liwii do udziału w tej niezwykłej imprezie.
Występ przed taką publicznością, na dużej scenie to spore wyzwanie, ale Liwia sprostała zdaniu, skoro organizatorzy dziękują „ utalentowanej tancerce, która swoim ruchem scenicznym do fragmentu powieści Olgi Tokarczuk pt. Prawiek i inne czasy urzekła całą publiczność”. „To bardzo budujące słowa, zachęcające do dalszej pracy nad sobą, swoim warsztatem. Występ na uniwersyteckiej auli, w obecności wspaniałego chóru, pełnych pasji dyrygentów (Aneta Majda, Filip Cieszyński, Magdalena Domagalska) był dla mnie wielkim przeżyciem”- mówi Liwia.- „Chciałabym podziękować za zaproszenie na tę uroczystość i tak miłe przyjęcie. Podziękowania należą się także p. Urszuli Kowalskiej za nagranie fragmentu powieści o narodzinach Misi, w którą to postać się wcieliłam i ukazałam za pomocą tańca”
Z wielką przyjemnością, wraz z mamą Liwii, towarzyszącej córce podczas każdego występu, udałyśmy się w muzyczną podróż, zainspirowaną lekturą „Biegunów” O.Tokarczuk, która 19.03.br. odebrała tytuł doktora honoris causa UG. Podczas tej niezwykłej podróży mogłyśmy wysłuchać kompozycji inspirowanych muzyką różnych stron świata, w tym polskich do tekstów Olgi Tokarczuk, Władysława Broniewskiego, Marii Konopnickiej. Nasze serca skradła przejmującej pieśń „DUMY MOI” (słowa Tarasa Szewczenki, muzyka Eugeniusz Kozak) oraz pełne dynamiki i dramaturgii wykonanie utworu „DOUBLE, DOUBLE TOIL AND TROUBLE” (Wiliam Szekspir). Wykonywanym utworom towarzyszył ruch sceniczny oraz wyświetlane na ekranie ilustracje podkreślające charakter wykonywanych utworów. W taką podróż łączącą muzykę, śpiew, taniec warto było się udać!

Edyta Łysakowska-Sobiczewska

Chór UG BIEGUNY MUZYKI 20.03.2024 067