25 marca 2024 roku włączyliśmy się w drugą edycję międzynarodowej akcji pod nazwą "Dzień Autorów Europejskich", której głównym założeniem jest zachęcenie młodzieży do zapoznania się z bogactwem europejskiej twórczości literackiej. Uczniowie dwujęzycznej klasy 2h mieli okazję uczestniczyć w warsztatach translatorskich poprowadzonych przez panią Zofię Szachnowską Olesiejuk.

IMG 20240327 112242

 
 

27 marca mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Panią Zofię Szachnowską-Olejesiuk, która jest absolwentką filologii angielskiej oraz translatoryki na Uniwersytecie Gdańskim, specjalizująca się we współczesnej literaturze i kulturze amerykańskiej. Aktualnie pracuje jako tłumaczka poezji oraz współpracuje z Gdyńskim Teatrem Muzycznym przekładając scenariusze przedstawień. Podczas jej wizyty wzięliśmy udział w warsztatach translatorskich. Tłumaczyliśmy powieść "Hillary", skupiając się na dyskutowaniu o różnicach w przekładzie. Pani Zofia Szachnowska - Olesiejuk przekazała nam wiedzę dotyczącą zawiłości językowych udowadniając, że translatoryka jest trudną sztuką. Mimo niełatwego tematu dostarczyło nam to zabawę, a przede wszystkim nowe przeżycie i doświadczenie.

Uczniowie klasy 2h

Link do strony organizatora akcji