W dniach 8-12 kwietnia 2024 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole grupę nauczycieli z Gimnazija ‘Svetozar Markovic’ w Jagodinie oraz Rocio Collado, nauczycielkę z IES Jinámar na Gran Canarii.

tytułowe zmniejszone

Job shadowing, czyli obserwacja pracy w zagranicznej szkole partnerskiej, to jedna z możliwości jakie daje pedagogom program Erasmus+. Jest to doskonała okazja do zdobycia nowych doświadczeń, poznania różnych metod pracy oraz zrozumienia kultury organizacyjnej innej instytucji.

Serbscy i hiszpańscy nauczyciele obserwowali lekcje matematyki, informatyki, fizyki, chemii, j.angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego, historii, geografii i biologii. We wtorek, 9 kwietnia, zorganizowaliśmy wspólne zebranie Rady Pedagogicznej, podczas którego podzieliliśmy się naszym doświadczeniem w realizacji projektów Erasmus+ oraz omówiliśmy perspektywy dalszej współpracy.

Goście byli pod wrażeniem atmosfery panującej w naszej szkole oraz warunków nauki, wyposażenia i wyglądu odnowionego budynku liceum. Wartością dodaną była możliwość wysłuchania przemówień naszych uczniów podczas szkolnego przeglądu wystąpień publicznych, TED Ed Student Talks, które zrobiły duże wrażenie różnorodnością tematów, dojrzałością prezentacji oraz poziomem zaawansowania języka angielskiego. Wizyta w Wejherowie była również okazją do poznania kultury i historii naszego miasta i regionu.

Cieszymy się, że do naszej szerokiej sieci współpracy międzynarodowej dołączyły nowe szkoły z Serbii i Hiszpanii.

Komentarze naszych gości:

'Visiting your school was such an amazing and unique experience! During the past week, I had so much fun, but I also learned many useful tips and tricks which I will incorporate in my future lessons. Everyone in school was so welcoming and determined to answer our endless stream of questions. Thank you for this once-in-a-lifetime adventure and I hope that we will see you soon in Jagodina!' (Jovana Miladinovic, maths teacher)

'I'm really glad that we used the opportunity Erasmus+ offers to teachers and came to your school to do the job shadowing. The opportunity to observe and learn from you was incredibly valuable and insightful - we got a chance to see a well-organised and well-run school, meet a lot of wonderful people and learn some new things that will definitely help us improve the quality of our teaching. Thank you all for your generosity in sharing your time, knowledge and expertise with us. You were fantastic hosts, and I look forward to staying in touch and hopefully crossing paths again in the future.' (Aleksandra Sekulic, English teacher)

'I have worked teaching across several countries and visited many schools and this experience is one that I will never forget. I was welcomed by the warmest principal and teaching staff and they were kind enough to let me visit their classrooms and take part in their classes occasionally. I observed students that were extremely well behaved and engaged with their learning and progress. The teachers were displaying different techniques and strategies involving group-active learning across their lessons. Some techniques that for sure I will implement back in my school in order to level up my teaching. I noticed as well, how they are not afraid of incorporate new technologies in their classes in order to help evaluate the student’s formative assessments'. (Rocío Collado Cano, Physics and Chemistry teacher)