Tegoroczne Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" S.Żeromskiego zostało włączone w cykl uroczystych obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dobrze się stało, że można było zapoznać młodzież z problemami narodu po roku 1918, czytając utwór, który o tych czasach opowiada.

04

 Kolejna odsłona "NC" -wydarzenia zapoczątkowanego przez prezydenta B.Komorowskiego, a kontynuowanego przez jego następcę, spotkała się z zainteresowaniem nauczycieli i uczniów Liceum "Sobieskiego", którzy już po raz szósty włączyli się w tę pożyteczną akcję propagowania polskiej literatury. Uczniowie klas pierwszych (obowiązkowo w szkolnych czapeczkach, co jest przejawem kontynuacji tradycji przedwojennego gimnazjum) oraz zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać wybranych fragmentów "Przedwiośnia" w  świetnym wykonaniu przedstawicieli różnych pokoleń, przekonań, zawodów, sprawowanych funkcji. Tematem przewodnim spotkania z powieścią Żeromskiego było dojrzewanie młodego człowieka- Cezarego Baryki - w trudnych momentach historycznych. Zgromadzeni na auli widzowie mogli poznać kawałek historii narodu w nie podręcznikowej odsłonie.

O perypetiach głównego bohatera czytali (z elementami inscenizacji) przedstawiciele Starostwa: Wojciech Rybakowski, Jacek Thiel; nauczyciele: Teresa Karwowska, Jadwiga Jędrej, Beata Płotka, Ewa Brzoskowska; aktor prof. Adama Luterka- Marek Wenta oraz aktorzy Teatru "Prawie Lucki": ks. Przemysław Lewiński, Monika Płomin, Patrycja Nawrot, Julia Lewańczyk, Paulina Angel, Natalia Wasilke, Julia Potrykus, Rafał Płotka, Jakub Korthals, Oskar Jopek. Największym wydarzeniem wspólnego czytania było pojawienie się Haliny Winiarskiej i Jerzego Kiszkisa - znamienitych aktorów Teatru "Wybrzeże", znanych z wielu ról teatralnych i filmowych, wielokrotnie nagradzanych za wspaniałe kreacje aktorskie. Obecnie można ich posłuchać m.in. w Kościele św. Jana, czytających fragmenty Ewangelii. To właśnie oni, długo oczekiwani, dali popis swych aktorskich umiejętności, przekonując zebranych, że talent zawsze idzie w parze z dobrym rzemiosłem, a zdobyte umiejętności nigdy nie idą w zapomnienie.

Oprawę muzyczną całości zapewnili uczniowie: Roksana Jocz, Kinga Zieman, Maciej Bartecki oraz Marta Płotka (tegoroczna absolwentka Gimnazjum nr 1).

Edyta Łysakowska-Sobiczewska