W październiku br. grupa osiemnastu uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego po raz kolejny uczestniczyła w wymianie międzyszkolnej z Liceo Scientifico Girolamo Fracastoro w Weronie.

04

Podczas tygodniowej wizyty licealiści brali udział we wspólnych zajęciach lekcyjnych oraz warsztatach integracyjnych. Ponadto, uczestnicy poznawali kulturę i życie codzienne Włochów oraz zwiedzali piękne miejscowości: Weronę, Wenecję i miasteczka nad jeziorem Garda.

"Pobyt we Włoszech był dla mnie przede wszystkim podróżą, której nigdy nie zapomnę. Poznałam tam wielu wspaniałych ludzi oraz miałam możliwość przełamać swoją barierę językową. Chciałabym tam znów wrócić" - mówi jedna z uczestniczek wymiany.

Uczniowie zachwycali się włoską kulturą, pięknem miast, zabytków i bogatą, śródziemnomorską roślinnością. Uczestnicy mieli także okazję do zaznajomienia się ze zwyczajami i tradycjami włoskich rodzin. Młodzież poszerzyła swój warsztat językowy oraz zdobyła doświadczenie i wiedzę poprzez inną formę nauki poza murami szkoły. Ponadto, była to wspaniała szansa, aby zdobyć nowych przyjaciół z obcego kraju oraz rozwijać swoją osobowość.

Pobyt w Weronie został uznany przez licealistów za niezapomniane i zachwycające przeżycie. Teraz polska młodzież z radością i niecierpliwością oczekuje na rewizytę młodzieży z Włoch na wiosnę 2019 roku.

Wspomnienia uczennicy:

Wymiana polsko - włoska, w której miałam przyjemność uczestniczyć, była niesamowitym przeżyciem. W końcu miałam okazję odwiedzić jeden z piękniejszych krajów, jakim są Włochy. Zagłębiłam się w nowej kulturze i zwyczajach oraz dowiedziałam się, jak wygląda codzienne życie i kultura włoskich rodzin. Poza tym, wyjazd umożliwił mi pogłębianie znajomości języka angielskiego i co ciekawe - włoskiego. Co więcej, znalazłam się w wielu przepięknych i zapierających dech w piersiach miejscach. Werona, w której znajdowała się szkoła naszych włoskich rówieśników, zrobiła na mnie największe wrażenie.

Dzięki wizycie w słonecznej Italii przekonałam się do natury Włochów. Goszcząca mnie włoska rodzina stworzyła miłą i niesamowitą atmosferę, która sprawiła, że mogłam poczuć się jak członek ich rodziny.

Poza ciekawym planem zajęć, który przygotowali dla nas Włosi, wolny czas również należał do wspaniałych chwil. Nasi włoscy gospodarze przygotowali wiele ciekawych atrakcji i przyczynili się do tego, że pobyt w ich kraju stał się jeszcze lepszy.

Podczas całej wizyty we Włoszech, najcięższy był moment rozstania. Mimo że minął tylko jeden tydzień, mocno przywiązałam się do mojej włoskiej rodziny. Na szczęście, już na wiosnę, będę miała możliwość znów spotkać się ze wszystkimi uczestnikami wymiany z Włoch i przeżyć jeszcze jeden tydzień z tak wspaniałymi młodymi ludźmi.