Radość świętowania stuletniej rocznicy odzyskania niepodległości towarzyszyła uczniom I Liceum Ogólnokształcącego, którzy 9 listopada 2018 r. mieli okazję uczestniczyć w uroczystym programie artystycznym.

04

Młodzież naszej szkoły przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu Polski oraz z uwagą wysłuchała wykładu profesor Jadwigi Jędrej, która nie tylko w bardzo interesujący sposób przybliżyła okoliczności odzyskania przez naszą ojczyznę wolności, ale dokonała swoistego podsumowania stulecia trwania Polski na mapie Europy oraz podkreśliła rolę nowoczesnego aktywnego patriotyzmu, przejawiającego się między innymi postawą szacunku dla innych kultur i tolerancją, co zauważalne jest np. podczas realizowanych przez uczniów Sobieskiego projektów unijnych.

Następnie społeczność szkolna miała okazję wysłuchać montażu słowno-muzycznego, przygotowanego głównie przez przedstawicieli klas pierwszych. Kolaż tekstów Miłosza, Tuwima, Tomczaka, Młynarskiego czy Turkowskiego, zmontowany przez profesor Beatę Płotkę i "oszlifowany muzycznie" przez profesora Tomasza Lesnera, wzruszył niejedno - pozornie niewrażliwe - serce uczniowskie. Prowadzący, recytatorzy, chórzyści, soliści, akompaniatorzy - wszyscy starali się ukazać piękno i dobro naszej ojczyzny, które są wartościami łączącymi, a nie dzielącymi, społeczeństwo. Aż chciało się powtórzyć za Młynarskim:
dopóki z sobą rozmawiamy
z szacunkiem, ciepło, szczerze, miło
a nie z bezmyślną, tępą siłą,
przetrwamy...

Program dopełniły życzenia dla Niepodległej, przygotowane przez każdą z klas z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i profesor Ewy Brzoskowskiej. A życzeń było wiele, bo przecież taka rocznica zdarza się tylko raz…