W dniu 11 maja 2019 r. w Powiatowym Zespole Szkół nr 4 w Wejherowie, o godzinie 9.00 rozpoczęły się Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża.W zawodach wzięło udział osiem zespołów z powiatu wejherowskiego w dwóch kategoriach szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zawodnicy musieli wykazać się umiejętnościami praktycznymi na ośmiu stacjach urazowych oraz rozwiązać test z wiedzy o pierwszej pomocy i Międzynarodowym Czerwonym Krzyżu. Dla drużyn była również przygotowana „strefa fun”, która także podlegała ocenie.

WP 20190511 14 29 43 Pro

Drużyna „Sobieskiego” wystąpiła w składzie kapitan - Paula Galusińska II E, zawodnicy: Karolina Klawikowska II D, Natalia Klawikowska I F, Eliza Kunath I A, Paulina Syldatk I B oraz Natalia Klinkosz I A (rezerwa). Dziewczęta miały za zadanie, w scenkach zbiorowych udzielić pomocy m.in. osobie poszkodowanej w wypadku drogowym, poparzonej substancją chemiczną, z raną z ciałem obcym czy krwotokiem z nosa. Musiały też w scenkach indywidualnych, udzielić pomocy poszkodowanemu z nagłym zatrzymaniem krążenia z użyciem AED, oraz podczas ataku drgawkowego (epilepsja). Z tym zadaniem poradziły sobie wzorowo, zdobywając maksymalną punktację. Bardzo wysoko, w zakresie współpracy z drużyną, rozdzielaniu zadań na scenkach była oceniana nasza kapitan – Paula Galusińska. Na wyróżnienie zasługuje również Paulina Syldatk, której fenomenalne wsparcie psychiczne poszkodowanych na długo zostanie w pamięci sędziów i pozorantów.

Ostatecznie po bardzo wyrównanej rywalizacji, nasza kobieca drużyna stanęła na podium zajmując drugie miejsce, przegrywając zaledwie kilkoma punktami z drużyną z PZS nr 2, z Wejherowa. Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom.

Szczególne podziękowania pragniemy złożyć na ręce Bartka Baranowskiego II F, który systematycznie przez cały rok przygotowywał drużynę, oraz nieprzerwanie motywował dziewczęta do pracy. W ten dzień niestety, nie mógł być z nami na zawodach. Sukces ten zawdzięczamy również absolwentce Dominice Osowickiej, która pomimo przygotowań do egzaminu maturalnego, poświęcała czas drużynie.

„Podczas zawodów miałam okazję wykorzystać wiedzę teoretyczną w rzeczywistych sytuacjach. Zintegrowałam się z drużyną się i poznałam wspaniałych ludzi. Scenki nie sprawiały nam trudności, bo razem mogłyśmy wszystkiemu stawić czoła” - Paulina Syldatk

"Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK były dla mnie bardzo ciekawym oraz pouczającym doświadczeniem. Na długo zostaną w mojej pamięci" - Eliza Kunath

"Przede wszystkim podobała mi się atmosfera mistrzostw i ogólny przebieg scenek. Wszyscy pozoranci, jak i sędziowie na stacjach byli bardzo przyjaźni i profesjonalnie przygotowani" - Natalia Klinkosz