Młodzież naszej szkoły uczestniczyła w trzecim już międzynarodowym spotkaniu w ramach programu Erasmus+ Akcja 2 Partnerstwa Strategiczne – Współpraca szkół (KA 219). Spotkanie odbyło się w Mostoles, a koordynatorem była nauczycielka z Hiszpanii - Pilar Vincente.
Zajęcia odbywały się w szkole Miguel de Cervantes, w Inkubatorze Biznesu oraz w Urzędzie Pracy w Mostoles. Uczestnikami spotkania była młodzież z Niemiec, Włoch, Hiszpanii oraz 6-osobowa grupa z Polski. Opiekunami grupy naszego liceum były Aneta Kłosińska i Dominika Serowy. Poniżej relacja uczniów.

1

W Mostoles, niedaleko Madrytu, spotkaliśmy się aby wspólnie pracować nad zagadnieniami związanymi z europejskim rynkiem pracy. Na początku uczniowie z Hiszpanii poprowadzili zajęcia integracyjne. Po wspólnej zabawie i przełamaniu lodów wszyscy z entuzjazmem przystąpili do pracy nad zagadnieniami projektowymi. Warsztaty były bardzo owocne. Pierwszy dzień zakończył się poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców uczniów biorących udział w projekcie. Mieliśmy możliwość posmakowania domowego jedzenia tj. tapas, gaspachio, paella.

W drugim dniu naszego pobytu mieliśmy okazję wysłuchać interesującego wykładu, który nauczył nas przedstawiać swój biznesowy plan w niecałą minutę! Następnie przeprowadziliśmy dyskusję o ekologii. Po trzech godzinach wróciliśmy do szkoły, gotowi na następne zadanie, jakim było programowanie aplikacji na telefon. Ciężko pracowaliśmy, aby tłumaczyć aplikację na angielski i znaleźć potrzebne informacje. Wieczór spędziliśmy w bardzo miłej atmosferze, jadąc do Madrytu i zwiedzając tamtejsze budynki i podziwiając rzeźby. (Marta Lesner, 2e)
W środę poszliśmy do urzędu pracy. Dowiedzieliśmy się jakie możliwości pracy ma młodzież w Hiszpanii. Mogliśmy zadawać urzędnikom pytania. Następnie podzieleni na dwie grupy udaliśmy się na wycieczkę po Mostoles. Oprowadzali nas uczniowie. Zobaczyliśmy m.in. najstarszy budynek w mieście, który powstał w XVw.! Po południu przyszedł czas na lunch. Wybraliśmy amerykańską restaurację, w której zjedliśmy trzydaniowe smaczne posiłki. Wieczorem we wspólnym gronie oglądaliśmy mecz Madrytu z Barceloną. Tak minął nam kolejny dzień pełen wrażeń.
W czwartek odwiedziliśmy ponownie "Vivero de empresas de Mostoles", odbyło się tam spotkanie z tutejszymi przedsiębiorcami, którzy opowiadali nam o swoich pomysłach na biznes i w jaki sposób funkcjonują ich firmy. Po południu udaliśmy się do szkoły im. Simone Ortega, której uczniowie przygotowujący się do pracy w zawodzie kelnera, kucharza czy jako obsługa hotelu zaprezentowali nam swoje umiejętności oraz szkolne zaplecze. Mieliśmy okazję degustowac dania, które dla nas przygotowali.
Na koniec dnia miło spędziliśmy czas na zakupach wraz z naszymi przyjaciółmi. (Agnieszka Kaczykowska, 2d)
W piątek nasz dzień rozpoczęliśmy w szkole od podsumowania projektu. Podczas tego spotkania odbyło się wręczanie dyplomów oraz podziękowania. Po południu udaliśmy się do Madrytu, gdzie zjedliśmy lunch i zagraliśmy w grę terenową, która pozwoliła nam lepiej poznać miasto. Nasz pobyt w Hiszpanii zakończyliśmy uroczystą, wspólną kolacją w restauracji, gdzie jedna z uczennic zaprezentowała nam tradycyjny, hiszpański taniec - flamenco. (Patrycja Klepin i Zuzanna Wenta, 2c)