W dniach 12-19 maja 2019 r. odbyło się czwarte, ostatnie z zaplanowanych spotkań międzynarodowych w ramach programu „Erasmus+”: Europolitan Ways into the Future. Tym razem młodzież z 4 krajów: Polski, Niemiec, Hiszpani i Włoch spotkała się w Rzymie, aby wspólnie pracować nad zagadnieniami dotyczącymi europejskiego rynku pracy. Program pobytu był bardzo ciekawy i obszerny. Opiekunami grupy naszego liceum były Aneta Kłosińska oraz Agnieszka Wiktor.

1

Uczniowie mogli m.in. zapoznać się ze zwyczajami włoskimi – co wypada, a co nie. Prezentowali scenki, w których stosowali mowę ciała z gestami używanymi na codzień we Włoszech. Nasi uczniowie uczestniczyli również w konferencji poświęconej tematyce rynku pracy  - zawodom przyszłości. Był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Postęp techniczny w ostatnich latach ciągle przyśpiesza, co powoduje szczególne wymagania rynku pracy. Aby sprawnie się po nim poruszać zmuszeni jesteśmy do ustawicznego kształcenia, dużej mobilności oraz kreatywności.  W perspektywie kilkunastu lat mogą pojawić się nowe zawody, których na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie jeszcze zdefiniować. Uczniowie zapoznali się również ze specyfiką i problemami włoskiego rynku pracy. Mogli skonfrontować swoją wiedzę i zdobyć potwierdzenie dobrej obecnie sytuacji gospodarczej Polski. Ciekawym doświadczeniem było również spotkanie ze studentami korzystającymi z programu Erasmus. Pokazało ono znaczenie tego programu, który daje możliwości poszerzenia swojej wiedzy,  zdobywania doświadczeń, kontaktów oraz kreowania postawy otwartości dla innych kultur oraz punktów widzenia. Oprócz pracy był również czas na zwiedzanie pięknego, zabytkowego Rzymu. Wielu z nas zakochało się w tym kraju i będzie starało się tu jeszcze powrócić. Dodając do tego pyszną włoską kuchnię  wrażenia pozostaną niezapomniane. Reasumując Erasmus uczy, łączy, rozwija i stwarza możliwości. Warto z nich korzystać.