Nasze liceum od kilku lat kontynuuje wymianę międzyszkolną z Liceo Scientifico Girolamo Fracastoro z Werony. W październiku ubiegłego roku uczniowie ,,Sobieskiego’’ byli gośćmi włoskich rodzin w tym historycznym mieście. Tym razem, w pierwszym tygodniu czerwca, to uczniowie z Włoch złożyli wizytę w naszej miejscowości.

2włosi w polsce 2019

 

Podczas pobytu w Polsce, młodzi Włosi mieli okazję poznać walory kulturowe naszego kraju oraz zwyczaje kaszubskie. Dzięki spacerom po Wejherowie oraz spotkaniu z panią Starostą Gabrielą Lisius, młodzi ludzie mogli zaznajomić się z historią regionu i  z szeroką gamą atrakcji turystycznych powiatu wejherowskiego,dostępnych w każdej porze roku.

Nie mogło również zabraknąć dawki ciekawych informacji dotyczących dziejów naszej szkoły. Pani Dyrektor Katarzyna Bojke zainteresowała zagranicznych gości ponad 160-letnią przeszłością naszego liceum. Wizyta w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w ramach wystawy ,,Nostra Alma Mater Wejheroviensis’’ była idealnym podsumowaniem historii wejherowskiej placówki.

Nasi uczniowie wraz z włoskimi przyjaciółmi odwiedzili również Toruń – miasto, w którym urodził się najsłynniejszy polski astronom Mikołaj Kopernik oraz Gdynię wraz z jej malowniczą plażą. W programie wymiany nie mogło zabraknąć także Gdańska, który w pierwszym tygodniu czerwca stał się wyjątkowym miejscem w Polsce. Termin pobytu Włochów przypadł na ważny moment dla polskiej historii – 30. rocznicę  wyborów czerwcowych. Uczniowie obu szkół złożyli wizytę w Europejskim Centrum Solidarności, która pozwoliła im przybliżyć najnowszą historię tej części Europy.

Uczniowie ,,Sobieskiego’’ i ich rówieśnicy integrowali się między innymi podczas wycieczek, lekcji chemii i tańca współczesnego oraz wspólnego spędzania czasu wolnego. Zajęcia z chemii w języku angielskim poprowadziła pani Aleksandra Kania. 

Temperament, żywiołowość, poczucie humoru oraz specyfika narodu włoskiego udzieliły się polskim licealistom. Pobyt Włochów w Polsce był kolejną ważną lekcją sprawdzenia znajomości języka angielskiego dla uczniów ,,Sobieskiego" oraz był szansą na pokazanie słynnej, polskiej gościnności.

Podsumowaniem całości projektu było spotkanie z uczniami naszej szkoły, kiedy to uczestnicy projektu dzielili się swoimi doświadczeniami zdobytymi w Polsce i we Włoszech. Opiekunami wymiany były panie Beata Lenz i Agnieszka Knurek.

Uczestniczka wymiany: Bogumiła Merc