„Tam, gdzie w sercach bezmyślność i bierność/Krzewić się może tylko mierność”.
Słowa A. Asnyka towarzyszyły  uczestnikom Narodowego Czytania polskich nowel, które odbyło się  dnia 7 września br. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć władz samorządowych: Starosty i Wicestarosty Wejherowskiego: p. Gabrieli Lisius  i p. Jacka Thiela.

05

Ta impreza zapoczątkowana w roku 2012 r. przez  prezydenta B.Komorowskiego stała się już tradycją naszego liceum. Co roku, w zależności od nastroju i tematyki zaproponowanych przez Kancelarię Prezydenta lektur, staramy się trochę zmieniać konwencję prezentacji utworów. Tym razem było bardzo rodzinnie, gdyż czytali nasi uczniowie wraz z rodzicami (Katarzyna i Bogusia Merc, Katarzyna i Magda Bojke, Jolanta i Marta Piastowskie,  Karolina i Nikodem Nikrant), reprezentanci „wielopokoleniowej teatralnej rodziny” Teatru „Prawie Lucki”:  Marta Dzięgielowska, Karolina Moska, Łukasz Piekut wraz z dziećmi, Monika Płomin, Paulina Angel, Agata Wicka, Miron Pelcer, Jakub Milewczyk, Bartek Baranowski. Po raz pierwszy, miejmy nadzieję, że nie ostatni, czytała z nami p. Anna Kuczmarska – red. naczelna „Pulsu Powiatu” oraz zaprzyjaźniona z naszym liceum p. Joanna Lisiewicz (UG). Oprawę muzyczną zapewniły uczennice liceum:  Bogusia Merc i Anna Strankowska. Prelekcję na temat czytanych lektur przedstawiła absolwentka liceum - Anna Zwierzycka

Mamy nadzieję, że w pamięci czytających, jak i słuchaczy pozostaną  nie tylko ciekawe interpretacje „Dobrej Pani” czy noweli „Sachem”, ale i przekonanie, że problemy poruszane przez dawnych pisarzy nie straciły na aktualności, a wrażliwość na ludzkie dramaty nie powinna być obca także nam, współczesnym.

E.Ł-S