W dniach 15 - 23 października 2019 roku w całej Europie odbywa się Tydzień Kodowania. We wtorek 8 października, w klasach informatycznych Pani Dorota Madej z gdańskiej firmy Cortland przeprowadziła warsztaty kodowania w języku Swift z użyciem aplikacji Swift Playground dostępnej na iPada.

 07

Zajęcia odbyły się w trzech grupach i trwały po 90 minut. Każdy z uczniów rozwiązywał zadania, których celem było przeprowadzenie stworka przez planszę. Oprócz wyboru właściwej (najkrótszej) drogi, zadaniem "Bajta" było zbieranie kryształów i odwiedzanie portali. Do prawidłowego wykonania ćwiczeń konieczne było nie tylko wykazanie się właściwym doborem instrukcji. Należało grupować je w funkcje, używać pętli i instrukcji warunkowej - zupełnie jak w "zawodowym" kodowaniu. Młodzież była bardzo zadowolona zarówno z samych zajęć, jak i z ich formy. Dzięki temu, że w szkole jest możliwość pracy na iPadach będzie możliwość ich kontynuacji w przyszłości.

 

Język programowania Swift jest wykorzystywany do tworzenia aplikacji przeznaczonych dla urządzeń z systemem iOS. Jego dobra znajomość gwarantuje pracę i wysokie zarobki. Cieszę się, że młodzież miała możliwość zaznajomienia się z podstawami kodowania w tym języku pomimo tego, że nie wykorzystuje się go na lekcjach i podczas matury.

Dziękujemy firmie Cortland za udostępnienie urządzeń młodzieży oraz Pani Dorocie Madej za przeprowadzenie warsztatów.

Radosław Brunke