Dnia 26.09.2019 roku w naszej szkole odbył się  Europejski Dzień Języków Obcych. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na parterze i I piętrze klasy pierwsze przygotowały stoiska o tematyce ściśle związanej z danym państwem. Trzeba zaznaczyć, że spisały się wprost doskonale!

image010

 Mogliśmy znaleźć się na moment w Hiszpanii, gdzie czekało na nas wspaniałe Chorizo oraz kiełbaski z wołowiny. Nie zabrakło tam nawet słynnego stroju do tańca. Ruszając w dalszą podróż po szkole dotarliśmy w pewnym momencie do przedstawicieli Francji, którzy ugościli uczniów bagietkami i ciasteczkami z ciasta francuskiego z jabłkami i cynamonem. Ponadto, można było porozmawiać z przesympatycznym Francuzem w berecie, który żwawo opowiadał o wszystkim ze specyficznym akcentem. Tuż przy Galerii ''Obok'' zaczepiali uczniów Brytyjczycy. Przygotowali nie tylko czekoladki, kiełbaski w cieście i herbatę, z którą z pewnością każdy z nas kojarzy ten kraj, ale i łamigłówki tematyczne. Ruszając w dalszą podróż docieramy do Szwecji. Nie bez powodu mówi się o stole szwedzkim, bo i u nich można było spróbować wielu smakołyków takich jak bułeczki cynamonowe czy klopsiki. Nie można zapomnieć także o reprezentacji Niemiec, która zaoferowała nam wspaniały Strudel. Ponadto, na każdym stoisku mogliśmy dowiedzieć się wiele o tradycji, kulturze oraz historii tych państw, co w znacznym stopniu wzbogaciło naszą wiedzę.

Nie należy również pominąć konkursu języka angielskiego i niemieckiego, na których trzeba było wykazać się niemałą wiedzą. Uczestnicy chętnie podzielili się z nami informacjami o przebiegu konkurencji dotyczącej Niemiec. Po wejściu do sali, uczniowie mieli za zadanie odnaleźć swoje miejsce pracy, gdyż zostaliśmy grupami posadzeni po różnych częściach pomieszczenia. Konkurs był w całości przeprowadzony w formie prezentacji. Licealiści, którzy się tym zajmowali, po każdym slajdzie z pytaniem rozdawali kartki, gdzie uczestnicy mieli zapisać swoje odpowiedzi. Pytano m.in. o godło, hymn czy flagę Niemiec. Niezbędna również była wiedza na temat gatunków chleba (w języku niemieckim), podziału Niemiec na poszczególne landy, czy znajomość niemieckich naukowców. Uczniowie musieli także znać powiedzenia niemieckie m.in. „AllerAnfangistschwer” (Każdy początek jest trudny), czy „DieKatzesollmannicht im Sackkaufen” (Nie kupuj kota w worku). Nie lada wyzwaniem była też znajomość niemieckich tytułów piętnastu bajek, takich jak : „Aschenputtel” („Kopciuszek”), „Schneewittchen” („Królewna Śnieżka”), czy „Das eigensinnigeKind” („Uparte dziecko”). Według jednej z uczestniczek, najbardziej podchwytliwym pytaniem okazało się pytanie o powiedzenie „Wie die Faust aufsAugepassen” (Pasować jak pięść do nosa). „Po niemiecku „dasAuge” to oko, nie nos, więc strzelanie spośród trzech odpowiedzi, na nic by się zdało, bez wcześniejszego przygotowania” – stwierdziła. Na konkursie nie zabrakło przepysznych smakołyków, którymi uczniowie zostali poczęstowani. W czasie przerwy zostały podliczone wyniki i po wróceniu do sali zwycięskie drużyny otrzymały nagrody. Po odebraniu podarunków uczestnicy wrócili na lekcje. Dzień przebiegał w bardzo miłej atmosferze i mamy nadzieję, że będziemy mieli jeszcze nie jedną okazję, by wziąć udział w takim wydarzeniu.